Wiadomości

Bieg imienia o. Stanisława Bonifacego Jundziłła

   Dnia 19 października br., w Szczuczynie został zorganizowany bieg na cześć o. Stanisława Bonifacego Jundziłła, pijara, naukowca przyrodnika, który w latach 80-ch XVIII w. przy byłej szkole pijarskiej w Szczuczynie założył ogród botaniczny (jeden z pierwszych w całej I RP), początkowo głównie z roślinami służącymi za pomoce naukowe. Wydarzenie sportowe zebrało wielu chętnych uczestników nie tylko z samego Szczuczyna, ale również z innych miast z całej Białorusi.

Warsztaty dziennikarskie w pijarskiej parafii w Rzeszowie

   W piątek i sobotę 18-19 października br.,  w pijarskiej parafii w Rzeszowie odbyły się warsztaty dziennikarskie prowadzone przez pana Przemysława Radzyńskiego – redaktora naczelnego kwartalnika eSPe.
W warsztatach wzięła udział młodzież, która przez dwa dni poznawała tajniki pracy dziennikarza oraz uczyła się pisania poprawnych reportaży.

Zmarł nasz Współbrat

  Dnia 20 października 2013 r. został odwołany przez Pana do wieczności  o. Stanisław Klass, pijar.
Duszpasterz w placówkach pijarskich  w Krakowie, Hebdowie, na Białorusi i w Bolszewie, wieloletni nauczyciel matematyki i dyrektor pijarskiego liceum w Krakowie. Przeżył 80 lat, w Zakonie 60, w kapłaństwie 55.

Nowe wiadomości ze Szczuczyna: Katechezy dla dorosłych oraz spotkanie wspólnot pijarskich na Białorusi

   Przy parafii w Szczuczynie istnieje grupa dorosłych, która już szósty rok spotyka się, aby poznawać i pogłębiać wiedzę religijną. Dnia 17 października na nowo, po wakacyjnej przerwie, ruszyła w parafii katecheza dla dorosłych. Przez wszystkie lata o rozwój osób starszych pilnie dba o. Aleksander.

Uwaga! Uczestnicy Święta Laikatu Pijarskiego!

 
   Miło nam powiadomić wszystkich zainteresowanych III Świętem Laikatu Pijarskiego o nadesłaniu nowych zdjęć przez uczestników spotkania -  Państwa Chojnowskich z Elbląga.

Odpust parafialny w Szczuczynie

   Dnia 15 października liturgia przedstawia nam jednego z doktorów Kościoła katolickiego – św. Teresę z Avila, zwaną także wielką, przez swoją pobożność, ubóstwo i pokorę. Zapisała się w historii, jak mówią niektórzy, jako święta mistyczka z charakterem.
Szczególnie w Tym dniu uroczyście świętowano to wspomnienie w Szczuczynie, ponieważ parafia za patronkę obrała właśnie św. Teresę z Avila.

Święto Laikatu Pijarskiego i spotkanie przedstawicieli Laikatu z Włoch i Europy Środkowej

   137 pijarskich współpracowników z 26 ośrodków wzięło udział w III Święcie Laikatu, jakie miało miejsce w dniach 11-13 października 2013 r. w Warszawie. Wśród obecnych byli również goście z Austrii, Czech, Słowacji i Węgier, a także nauczyciele ze szkół Sióstr Pijarek. Hasłem spotkania było zadanie, które koresponduje nie tylko z codziennym wypełnianiem charyzmatu przez pijarów i ich współpracowników, ale także z wciąż trwającym Rokiem Wiary: “Świeccy i zakonnicy – świadkowie wiary w edukacji”.

A trzeciego dnia SMP Pan Bóg dał radość

Ostatni dzień SMP rozpoczął się zbyt wczesną pobudką. Wieczorna zabawa oraz niekończące się rozmowy dała się we znaki. Modlitwa poranna, śniadanie i uroczysta Eucharystia, obiad i... odliczanie do kolejnego, tym razem 14-tego SMP. Zostało już tylko prawie 365 dni.

Dzień drugi 13 SMP

Ten dzień był pełen wrażeń. Młodzież doświadczyła radości ewangelizowania i wspólnej modlitwy a także radości podczas Przeglądu Piosenki Religijnej i zabawy chrześcijańskiej.

Młodzież Pijarska z Polski, Czech i Węgier przybyła na 13 SMP do Krakowa

   11 października w piątkowy wieczór w Liceum Pijarów w Krakowie rozpoczęło się 13. Spotkanie Młodzieży Pijarskiej. Na wspólny festiwal młodości i wiary przyjechali młodzi ludzie z pijarskich duszpasterstw w Polsce: z Bolszewa, Elbląga, Łowicza, Poznania, Jeleniej Góry, Katowic, Krakowa, Łapsz Niżnych, Rzeszowa oraz z zagranicy: Czech i Węgier.