Bieg Ojca Jońca

Bieg Ojca Jońca

W Poznaniu odbył się VIII Poznański Bieg upamiętniający założyciela warszawskiej Parafiady i wieloletniego prezesa Ogólnopolskiego  Stowarzyszenia Parafiada z zakonu pijarów, ojca Józefa Jońca.
Ponad 1400 osób zgłosiło się na starcie. Najmłodszy miał 3 lata. Najstarszy, 75.

Z ojcem Jońcem współpracowało gimnazjum z Wierzbna i Parafialny Uczniowski Klub Sportowy  „GIMNASJON-SCC, dlatego w biegu wystartowali uczniowie z SP w Wierzbnie i jednocześnie ministranci parafii Najświętszej Marii Panny Królowej Korony Polski. Ponadto uczniowie SP Tarchały Wielkie, SP Huta, SP Świeca i zarazem ministranci Parafii Świętej Barbary w Odolanowie-Górka. W sumie 23 uczestników pod opieką Grzegorza Szuberta, prezesa PUKS GIMNASJON-SCC, nauczyciela WF SP Wierzbno, mieszkańca parafii Św. Barbary z Odolanowa Górki i Macieja Dymacza, nauczyciela WF SP Huta oraz Krystyny Brodali z parafii  Św. Marcina w Odolanowie.
Trasa biegu prowadziła przez osiedle Jana III Sobieskiego na poznańskim Piątkowie. Zawodnicy ubrani w żółte koszulki przygotowane specjalnie na tę okazję, w zależności od wieku, musieli pokonać od 250 do 3000 m.
Duży sukces odniósł Kacper Adamczak z Wierzbna i ministrant w Parafii Św. Barbary w Odolanowie-Górce, który w kategorii Młodzi na dystansie 1500 m zajął I miejsce zdobywając piękny puchar, dyplom i wyjątkową nagrodę rzeczową – rower.
Każdy z uczestników biegu otrzymał pamiątkowy medal.
Wydarzenie zorganizował Zespół Szkół Zakonu Pijarów im. św. Józefa Kalasancjusza, z poznańskiego osiedla Jana III Sobieskiego.
 
Ojciec Józef Jońca z zakonu pijarów był twórcą takich programów jak: „Ruch rzeźbi umysł, serce i ciało”, „Sport uczy i łączy wszystkich”, „Edukacja poprzez sport” i licznych inicjatyw realizujących wychowanie dzieci i młodzieży poprzez wiarę, kulturę i sport.
Zginął 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.

LINK BEZPOŚREDNI: http://malygosc.pl/doc/4703118.Bieg-Ojca-Jonca