Poświęcenie czyli konsekracja pijarskiej świątyni w Krakowie Rakowicach

Poświęcenie czyli konsekracja pijarskiej świątyni w Krakowie Rakowicach

W niedzielę 16 września odbyła się uroczystość konsekracji pijarskiego kościoła w Krakowie - Rakowicach połączona z jubileuszem 70-lecia parafii. Aktu uroczystego poświęcenia dokonał JE ks. Arcybiskup Marek Jędraszewski. W uroczystości wzięli udział licznie zgromadzeni parafianie oraz pijarzy z różnych placówek Polskiej Prowincji Pijarów.

Przygotowania do konsekracji rozpoczęły się  w 2015 roku. Dzięki zgromadzonym funduszom i ofiarności parafian dokonana została przebudowa przedsionka, by pod chórem wstawić zamykane konfesjonały. W bocznych nawach zwiększona została liczba miejsc siedzących przez dostawienie nowych ławek. Wystrój przedniej ściany prezbiterium z 1977 roku według koncepcji Macieja Bejcy jako otwarta księga z krzyżem, został ubogacony, podobnie jak całe wnętrze świątyni, przez projekt i pracę Małgorzaty Toborowicz i jej zespołu w składzie: Magdalena Toborowicz-Kuranda, Dominik Szczałba, Paweł Kuranda i Jakub Toborowicz, przy konsultacji teologicznej ks. dra Stanisława Mieszczaka SCJ.

Na zakończenie uroczystość do zgromadzonych skierował słowa o. Wojciech Kałafut, proboszcz parafii: "Chcemy po wszystkich uroczystościach jeszcze raz podziękować tym, którzy zadbali o piękno tej świątyni, za uroczystą oprawę liturgiczną - Liturgicznej Służbie Ołtarza. Dziękujemy chórowi naszej parafii oraz chórowi parafii na Wieczystej, które wspólnie zaśpiewały pod dyrekcją s. profesor Susi Ferfoglii, i tym wszystkim, którzy pełnili różne funkcję w czasie tej uroczystości. Wielkie „Bóg zapłać” wszystkim za wszelkie dobro i ofiarność, poświęcenie i zaangażowanie, za modlitwy. Bez WAS nie byłoby tej świątyni i tej uroczystości. Niech nadal wstawiennictwo Matki Bożej, której przesławne Imię czczone jest w tym kościele, oraz św. Józefa Kalasancjusza, założyciel naszego Zakonu i patrona Parafii, wypraszają wszystkim parafianom oraz nawiedzającym tę świątynię potrzebne łaski, niech ich chroni od niebezpieczeństw duszy i ciała."

Uroczystość konsekracji kościoła połączona była z jubileuszem 70-lecia parafii. Pijarski kościół i parafia w Krakowie-Rakowicach wzięły swój początek od szkoły, którą pijarzy prowadzili w centrum Krakowa i szukali dla niej lepszych warunków. W 1911 roku wybudowali kaplicę, do której oprócz uczniów zamieszkujących internat, zaczęli przychodzić mieszkańcy Rakowic. Utworzenie parafii przerwał wybuch II wojny światowej. W 1948 roku kardynał Sapieha ustanowił parafię i przekazał jej duszpasterzowanie pijarom.

Homilia ks. Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego:
https://soundcloud.com/user-159078281/poswiecenie-kosciola-homilia

Więcej zdjęć na stronie Archidiecezji Krakowskiej:
https://www.flickr.com/photos/archidiecezjakrakow/sets/72157699834230691