Spotkania Przyjaciół Misji Pijarskich

Spotkania Przyjaciół Misji Pijarskich

W środę przed tegoroczną Niedzielą Misyjną w parafii Matki Bożej Ostrobramskiej w Krakowie na Wieczystej odbyło się kolejne spotkanie osób należących do Kręgu Przyjaciół Misji Pijarskich. Spotkanie rozpoczęło się Mszą św. sprawowaną w intencji wszystkich osób wspierających misje i misjonarzy - szczególnie naszych posługujących poza Ojczyzną Współbraci.

Druga część spotkania – przy herbacie i cieście – rozpoczęła się od krótkiej konferencji duchowej wygłoszonej przez piszącego te słowa i od dyskusji  w oparciu o list papieża Franciszka na 92. Niedzielę Misyjną. Wspólnie zastanawialiśmy się nad tym, jak powinno dzisiaj wyglądać nasze zaangażowanie i odpowiedzialność za Kościół, który – jak przypomina Sobór Watykański II – ze swej natury jest misyjny.

Nie zabrakło także najświeższych informacji od polskich misjonarzy pijarskich, którzy posługują m.in. w Chile. Wiele wzruszeń przysporzył list o. Janusza Furtaka SchP, który opisał trudną sytuację świetlicy parafialnej w Santiago w Chile.

Klerycy z seminaryjnej grupy misyjnej przedstawili najnowsze statystyki dot. misji i posługi ojców pijarów w krajach misyjnych.

W modlitwie na zakończenie pamiętaliśmy o tych, którzy na misjach stracili swoje życie i o tych zmarłych, którzy kiedyś należeli do Kręgu Przyjaciół Misji Pijarskich. Dziękowaliśmy też Panu Bogu za niedawną kanonizację abpa Oscara Romero z Salvadoru – niestrudzonego ewangelizatora, obrońcę praw człowieka i męczennika. Misje i misjonarze mają teraz w niebie kolejnego wielkiego orędownika.

Św. Oscarze Romero – módl się za nami.

o. Piotr Recki SchP

Ps. Na zdjęciach można zobaczyć, jak wyglądało jedno z poprzednich spotkań Kręgu Przyjaciół Misji.