Ojczyzna... Blisko, coraz bliżej...

Ojczyzna... Blisko, coraz bliżej...

W dniu Święta Narodowego - 11 listopada w Łowiczu na deskach sceny Pijarskiej Szkół Pobożnych został wystawiony spektakl, który pozwolił przenieść się do czasów sprzed 100 lat.

Przedstawienie zostało specjalnie przygotowane z okazji 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Młodzi aktorzy przedstawili pogmatwane i niełatwe historie ojca i syna, którzy zostają uwikłani w dziejowe wydarzenia - I wojna światowa, Legiony Polskie, rewolucja październikowa czy powrót Polaków do odrodzonej ojczyzny w 1918 roku. Każdy mógł  zobaczyć i przeżyć, ile kosztuje i jak smakuje polskość. A szczególnie jak niełatwe były życiorysy Polaków, którzy żyli daleko w państwach zaborczych.

W główne role wcielili się znakomicie Jakub Michalak jako Seweryn Baryka, Szymon Adamczyk jako Cezary Baryka i Ewa Lesiak jako Jadwiga Baryka. Scenariusz napisała na motywach powieści Stefana Żeromskiego "Przedwiośnie" pani Ewa Komuńska, która również wyreżyserowała całą sztukę. Poruszającą historię ojca i syna ubogaciły piosenki śpiewane przez szkolną scholę pod kierownictwem pani Natalii Kędziory.