Półkolonie w Elblągu

Półkolonie w Elblągu

Śladami Mikołaja Kopernika - pod takim hasłem przebiegała półkolonia dla uczniów klas 0-4 w Zespole Szkół Pijarskich w Elblągu, która miała miejsce 20-24 lipca.

Zajęcia rozpoczynały się od przywitania i zabawy w świetlicy, następnie dzieci udawały się na modlitwę do kaplicy szkolnej - opowiada o. Stanisław Płaszewski. Koronka 12 Gwiazd ułożona na cześć Matki Bożej przez św. Józefa Kalasancjusza wprowadzała nas w każdy nowy dzień.

Każdego dnia na dzieci czekało drugie śniadanie, po którym rozpoczynały się zajęcia w grupach - komputerowe, robotyka i klocki lego. Codziennie odbywały się gry i zabawy na boisku szkolnym. Po obiedzie dzieci miały możliwość obejrzenia ciekawego filmu oraz czas na gry planszowe i konkursy rysunkowe.

Jedną z atrakcji był wyjazd do Fromborka. Aby się dobrze do niego przygotować, dzieci obejrzały bardzo mądry i ciekawy film pt: Gwiazda Kopernika. Jak wstrzymał Słońce i ruszył Ziemię? To pasjonująca animowana opowieść o człowieku, który dokonał największego odkrycia w dziejach świata - przybliża nam treść o. Stanisław. W niezwykłej epoce rozkwitającego renesansu, astronomia miesza się z astrologią, alchemicy poszukują kamienia filozoficznego, a podróżnicy dokonują wielkich odkryć. Wiara i nauka, cuda i rzeczywistość, złudy i marzenia. W tym wszystkim – mały Mikołaj, którego historia okrzyknie wielkim Kopernikiem.

Czwartek był dniem spotkania z Mikołajem Kopernikiem we Fromborku, gdzie odbyła się gra terenowa Śladami Kopernika. Dzieci zwiedziły również Planetarium, które znajduje się w dawnej dzwonnicy katedralnej zwanej Wieżą Radziejowskiego. Wyposażone jest w aparaturę firmy Carl Zeiss, która wyświetla na kopule o średnicy 8 m obrazy nieba widoczne z dowolnego miejsca na Ziemi, pory dnia i roku. Przedstawia na sztucznym niebie drogę Słońca, planet, komet i sztucznych satelitów oraz obrazy ponad 6000 gwiazd.

Po tej naukowej uczcie dzieci wraz z wychowawcami zwiedziły Katedrę i wysłuchały koncertu organowego - opowiada o. Stanisław. Organy Katedry we Fromborku mają 5 tys. piszczałek i 66 głosów. W niej znajduje się także krypta polskiego astronoma Mikołaja Kopernika. Grób został odnaleziony w 2005 roku pod posadzką katedry. Miejsce pochówku Kopernika w Katedrze jest wyraźnie oznaczone i stanowi cel wielu wycieczek z Polski i z zagranicy.

Kolejnym punktem zwiedzania Fromborka była najstarsza wieża wodna z przepięknym widokiem na Zalew Wiślany. Jest ona cudem techniki XVI wieku. Po tych przeżyciach nastąpiła uczta dla ciała - było ognisko i kiełbaski obok Domu Kopernika. Na zakończenie pobytu we Fromborku dzieci przeszły na spacer do portu. Kameralny port Morski we Fromborku stanowi bazę dla floty rybackiej, posiada też małą przystań jachtową. Podczas całej wycieczki wychowawcom pomagał uczeń kl. 3 LO - Mateusz Parasiak.

Ostatni dzień półkolonii również był bardzo ciekawy. Dzieci udały się do biblioteki miejskiej gdzie zobaczyły film pt: „Most do Terabithii”, a następnie wzięły udział w grze na placu bibliotecznym: Śladami Pippi. W drodze powrotnej wstąpiliśmy na lody. Zajęcia zakończyły się w szkole. Każde dziecko otrzymało pamiątkowy dyplom - podsumował całą półkolonię o. Stanisław. 

Zajęcia poprowadzili Pani Alicja Jankowska, kl. Krzysztof Świderski SP i o. Stanisław Płaszewski.

Fot: o. Stanisław Płaszewski

MK