Jubileusz w Bolszewie

Jubileusz w Bolszewie

30 sierpnia w kościele parafialnym pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bolszewie wierni zebrali się, aby jednoczyć się podczas liturgii w dziękczynieniu za dar jubileuszu 70. lat od erygowania parafii. Uroczystą Mszę Świętą poprowadził i homilię wygłosił bp Zbigniew Zieliński.

Biskup podkreślił, że ta uroczysta Msza Święta to przede wszystkim okazja do podziękowania Bogu za 70 lat istnienia parafii oraz zachęta do modlitwy o Bożą opiekę na dalszy czas. Jak to się stało, że już przez 70 lat służą parafii w Bolszewie, a kościołem poewangelickim opiekują się od 74 lat zakonnicy z Zakonu Kleryków Regularnych Ubogich Matki Bożej Szkół Pobożnych? - mówił w swojej homilii bp Zieliński. 3 maja 1946 r. w sali Leona Drewy w Gościcinie odbywała się okolicznościowa uroczystość związana z rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja i świętem Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Tam właśnie zrodziła się myśl pozyskania poewangelickiego zboru na potrzeby miejscowych katolików – wyjaśnił hierarcha. Na szczególną uwagę zasługuje sposób, w jaki ewangelicy przekazali kościół nowym gospodarzom. Z ust przedstawiciela gminy ewangelicko-augsburskiej padły następujące słowa: "Nie możemy my się w nim modlić, to módlcie się wy. Jednemu służymy Bogu". I tak katolicy stali się opiekunami opuszczonego kościoła - dodał bp Zieliński.

Na zakończenie Eucharystii zostały wręczone Dyplomy Braterstwa włączające uhonorowanych do duchowej wspólnoty Szkół Pobożnych. Ojciec Prowincjał Zakonu Pijarów wręczył również statuetkę Kalasancjusz z dzieckiem p. Agnieszce, która od 20 lat prowadzi scholę parafialną „Dzieci Kalasancjusza”. O. proboszcz wraz z przełożonym wspólnoty pijarów w Bolszewie wręczyli statuetki Anioł Parafii Pijarskiej oraz dyplomy w uznaniu zasług na rzecz parafii w Bolszewie. Msza Święta zakończona została wspólnym odśpiewaniem pieśni „My chcemy Boga”.

MK