Bractwo Szkół Pobożnych w Krakowie

Bractwo Szkół Pobożnych w Krakowie

Podczas ostatniego dnia września członkowie krakowskiego Bractwa Szkół Pobożnych odnowili swoje przyrzeczenia oraz przyjęli do swojej wspólnoty dwie nowe członkinie. Bractwo istnieje przy wspólnocie pijarów prowadzących szkołę podstawową i liceum.

Uroczystość odbyła się w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Krakowie przy ul. Pijarskiej. Eucharystii przewodniczył o. Mateusz Pindelski, Prowincjał Polskiej Prowincji Zakonu Pijarów. Do Bractwa Szkół Pobożnych w Krakowie zostały przyjęte członkinie Pijarskiej Wspólnoty Wiary prowadzonej przy Kolegium Kraków Akacjowa: Jolanta Kozłowska i Ludmiła Mikołajczyk - mówi o. Józef Tarnawski, członek Rady Prowincjalnej Bractwa. W najbliższym czasie dołączy do nich Michał Pacyna, nieobecny z powodu choroby.

Zakon Pijarów w Polsce w 2010 r. zaproponował świeckim współpracownikom program formacji i wspólnej pracy w Pijarskich Wspólnotach Wiary, a później w Bractwach Szkół Pobożnych. Proces ten opiera się na systematycznej formacji, dzięki której możliwe jest odkrycie osobistego powołania, które polega na naśladowaniu Jezusa na wzór św. Józef Kalasancjusza. Pierwsze z Bractw powstało w 2013 r. w Elblągu, a następnie w Krakowie. Formacja w Bractwie opiera się na życiu wiarą, posłannictwie i zaangażowaniu w charyzmat kalasantyńskim, współuczestnictwo w życiu Zakonu oraz na pielęgnowaniu życia we wspólnocie.

Zakon Pijarów proponuje trzy drogi formacji. Pierwszą z nich jest korzystanie z programu formacyjnego skierowanego do współpracowników i opracowanego w danej placówce. Drugą z możliwości są rekolekcje wakacyjne organizowane przez Prowincję, które są podzielone na trzy stopnie. I stopień jest poświęcony sylwetce wychowawcy kalasantyńskiego odczytywanej na przykładzie św. Józefa Kalasancjusza. Rekolekcje II stopnia co roku poruszają inną tematykę dotyczącą życia chrześcijańskiego, duchowości czy pedagogiki kalasantyńskiej. Podobnie jest z rekolekcjami III stopnia, które są przeznaczone dla osób, które już odbyły rekolekcje I i II stopnia i chcą przeżyć czas w większym skupieniu i wyciszeniu. Trzecią z możliwych form formacji są Pijarskie Wspólnoty Wiary, które istnieją przy niektórych pijarskich dziełach i pozwalają przeżywać osobom świeckim trzy wymiary charyzmatu pijarskiego: poznawać i żyć duchowością kalasantyńską, realizować posłannictwo pijarskie i doświadczać wspólnoty. Kolejnym etapem tej formacji jest wstąpienie do Bractwa Szkół Pobożnych, które jest najbardziej kompletnym uczestnictwem w charyzmacie pijarskim.

Przyrzeczenie wstąpienia do Bractwa Szkół Pobożnych

W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Przy pomocy łaski Bożej zobowiązuję się być członkiem Bractwa Szkół Pobożnych, aby idąc z Jezusem:

  • postępować na drodze powołania chrześcijańskiego,
  • żyć charyzmatem pijarskim, poprzez coraz lepsze poznawanie życia i dzieła św. Józefa Kalasancjusza,
  • dawać świadectwo żywej wiary, nadziei i miłości, a poprzez podjęte przeze mnie zadania przyczyniać się do wzrostu Szkół Pobożnych.  

Zobowiązuję się ponadto do przeżywania mego powołania w komunii z Bractwem Szkół Pobożnych. Boża opieka, wstawiennictwo Matki Bożej Królowej Szkół Pobożnych i św. Józefa Kalasancjusza niech mnie zawsze podtrzymują w mym postanowieniu.

Amen.

MK