Ruszyła Pijarska Szkoła Liderów

Ruszyła Pijarska Szkoła Liderów

Szkoły pijarskie mają bardzo bogatą ofertę dodatkowych zajęć dla uczniów. Dzięki nim nie tylko mogą oni zgłębiać swoją wiedzę z danego przedmiotu, ale rozwijać swoje pasje, poznawać nowe możliwości, próbować i wybierać, co jest dla nich najlepsze. 


Te wszystkie działania pozwalają uczniom rozwijać się, a często także zdecydować o dalszej ścieżce nauczania i wyborze studiów. Aby nieustannie zwiększać i poszerzać swoje kompetencje, został zainicjowany nowy projekt: Pijarska Szkoła Liderów.

Na spotkaniu dyrektorów w sierpniu 2021 r. Dyrektor Szkoły Królowej Pokoju w Łowiczu p. Przemysław Jabłoński wyszedł z inicjatywą stworzenia dla licealistów pijarskich szkół przestrzeni, gdzie uczniowie będą mogli wzmacniać własne kompetencje i umiejętności przydatne w działalności społecznej i środowiskowej. W projekcie biorą udział przedstawiciele ze szkół z Krakowa, Bolesławca, Elbląga, Poznania i Łowicza. To właśnie te miasta są jednocześnie gospodarzami poszczególnych spotkań w ramach Szkoły Liderów.  

Spotkania odbywają się w oparciu o wykłady, warsztaty i dyskusje prowadzone przez zaproszonych gości: publicystów, wykładowców, historyków, naukowców. W celu uporządkowania nabytej wiedzy i umiejętności każde spotkanie zakończone jest debatą oksfordzką. Ta forma pozwala na podsumowanie poruszanych kwestii i daje możliwość wspólnej wymiany zdań, a co za tym idzie zdobywanie doświadczenia i poszerzania swoich horyzontów. W ramach Pijarskiej Szkoły Liderów planowane są 3-4 zjazdy w ciągu roku szkolnego oraz tygodniowe warsztaty wakacyjne.

Pierwsze spotkanie miało miejsce w Łowiczu 18-19 grudnia 2021 r., a wzięli w nim udział uczniowie z liceum z Łowicza i z Zespołu Szkół Pijarskich w Poznaniu. Niestety z powodu panującej pandemii nie wszyscy mogli dotrzeć, na to spotkanie. – Czas wymusza intensywność  spotkań –  spotykamy się tylko na 2 dni, pracujemy, a następnie wracamy do siebie – opowiada Julia Skonieczna z Łowicza, uczestniczka pierwszego zjazdu. Pierwszego wieczoru została zaplanowana integracja, dzięki której uczestnicy mogli się lepiej poznać. W programie drugiego dnia znalazł się wykład w formule multimedialnej pt.: „Sztuka prezentacji” połączony z elementami praktycznymi. Warto zaznaczyć, że wystąpienia uczestników były nagrywane, a następnie wspólnie omawiane z wykorzystaniem „Karty oceny wystąpienia”. Następnie dyskusja moderowana na temat filmu: „Con Amore” w reż. J. Batory. Podczas niej została wypracowana teza, którą wykorzystano podczas ostatniego elementu spotkania – debaty oksfordzkiej. Połączona ona była z warsztatami, wymianą doświadczeń i debatą mającą formę warsztatową.

Opiekunem uczniów łowickiego liceum był prowadzący pierwsze spotkanie w ramach Szkoły Liderów Paweł Kolas, nauczyciel filozofii i przedsiębiorczości w szkole, natomiast z uczniami z Poznania przyjechał Dyrektor o. Jarosław Pabian i Patrycja Pędzisz, nauczycielka języka angielskiego w poznańskiej szkole.

W programie PSzL szukamy formy wspomagającej rozwój osobisty (kompetencje i umiejętności liderskie) zaangażowanych w projekt licealistów – dodaje Julia. Już czekamy na ciąg dalszy, bo łowickie spotkanie było ciekawe i owocne zarówno w części szkoleniowej, jak pod względem towarzyskim.

MK