Zakon Pijarów w liczbach

Zakon Pijarów w liczbach

Kapituła Generalna pozwala podsumować ostatniego sześciolecia pracy Zakonu i zaplanować działania na kolejne sześć lat. Podczas jednej z sesji 48. Kapituły Generalnej zostały przedstawione dane statystyczne obrazujące obecny stan Zakonu w liczbach. 

W 2014 r. Zakon liczył 1317 członków, a z każdym kolejnym rokiem ta liczba wzrastała i w 2020 r. było ich już 1357 pijarów. Szczegółowy podział na poszczególne kontynenty pokazał, że w Europie i Ameryce ubyło pijarów – 64 i 22, a w Azji i Afryce przybyło współbraci – 32 i 89.

Obecnie w Europie jest 8 prowincji (Włochy, Polska, Węgry, Emaus, Katalonia, Austria, Betania i Słowacja); w Ameryce 6 (Argentyna, USA-Portoryko, Meksyk, Nazaret, Ameryka Środkowa-Karaiby, Brazylia-Boliwia) oraz wiceprowincja zależna (Kalifornia) i delegatura generalna (Chile); w Azji jest jedna prowincja (Azja-Pacyfik) i wiceprowincja (Indie) oraz nowa fundacja, która niebawem przekształci się w wikariat (Indonezja-Timor Wschodni); w Afryce 2 prowincje (Afryka Zachodnia i Afryka Środkowa), wikariat (Kongo) i nowa fundacja zależna od Emaus (Mozambik). 

W ostatnich sześciu latach otwarto 4 nowe nowicjaty (Indie, Argentyna, USA-Portoryko i Kalifornia), 7 nowych domów rozeznających powołanie lub przednowicjatów (Kongo, 2 w Indiach, Indonezja, Chile, Nazaret i Polska), 6 nowych junioratów (Wybrzeże Kości Słoniowej, Kongo, Indie, Japonia-Filipiny, USA-Portoryko i Calasanctianum w Rzymie). 

Pijarzy pojawili się w nowych miejscach: Burkina-Faso (Afryka Zachodnia), Mozambik (Emaus), Timor Wschodni (Betania), Peru (Nazaret), Gwatemala (Meksyk, USA-Portoryko i Kalifornia). 

Pojawiły się też nowe pijarskie działa: w Europie - nowa szkołą w Granadzie (Emaus), w Rzeszowie (Polska), ośrodek edukacji nieformalnej w Nazareno (Rzym), poszerzenie naszego posłannictwa w Sátoraljaújhely (Węgry); w Ameryce – nowe szkoły w Mexicali (Kalifornia), w Veracruz (Meksyk), w Limie (Nazaret), Mendiolaza (Argentyna), walka o przetrwanie szkół w Wenezueli, nowa parafia w Santiago (Chile), nowe fundacje w Boliwii i Brazylii; w Afryce – 2 nowe szkoły w Kamerunie, 1 w Gibonie i 1 w Gwinei Równikowej, nowa parafia w Kongo, nowa fundacja w Senegalu, nowa skzoła Baloa i Mozambiku; w Azji – pierwsza wspólnota w Timorze Wschodnim, drugi dom formacyjny w Indonezji, nowy nowicjat w Indiach i nowy Juniorat w Manili. 

Położenie nacisku na kształtowanie w nas kultury powołaniowej przyniosło owoce na przestrzeni ostatnich lat. Widać to w porównaniu danych z 2012 i 2021 roku. W 2012 r. w całym Zakonie było 103 aspirantów i przednowicjuszy, a w 2021 r. – 206; nowicjuszy odpowiednio: 35 i 55; juniorów - 181 i 301. Łącznie w formacji początkowej w 2012 r. były 354 osoby, a w 2021 - 606. Na chwilę obecną mamy w Zakonie 68 domów formacyjnych: 17 w Europie, 25 w Ameryce, 15 w Azji i 11 w Afryce. 

W całym naszym Zakonie mamy (wg danych z 2020 r.): 2 biskupów, 943 kapłanów, 23 diakonów, 1 diakona stałego, 35 braci, 12 juniorów o ślubach uroczystych, 284 juniorów o ślubach prostych i 56 nowicjuszy. Średnia wieku w całym Zakonie wynosi 51,8 lat. W Polsce średnia wieku to 46,1 lat. 

Delegaci 48. Kapituły Generalnej