W nagrodę do Rzymu

W nagrodę do Rzymu

Najbardziej zasłużeni uczniowie pijarskich szkół w Łowiczu członkowie scholi, działający na rzecz samorządu, animatorzy zostali wyróżnieni i dzięki dofinansowaniu szkoły udali się na niezwykłą wyprawę do Rzymu.

Już sam lot samolotem był pełen wrażeń, jednak uczniowie nie wiedzieli jeszcze, że wezmą udział w prawdziwej kulturowej, literackiej i historycznej uczcie. W ich podróży nie zabrakło stałych punktów, które musi zobaczyć każdy turysta.

Zaczęli od Koloseum  symbolicznego miejsca męczeństwa chrześcijan. Wędrowali też po uwiecznionym w wierszu Miłosza Campo di Fiori (i ze zdumieniem wsłuchiwali się w słyszalny tam język polski), podziwiali Fontannę Czterech Rzek oraz Fontannę di Trevi tak często obecną w filmach, Pantheon  dawną politeistyczną świątynię, obecnie miejsce pochówku ważnych osobistości m.in. króla Wiktora Emmanuela II, Forum Romanum oraz Schody Hiszpańskie. Rozkoszowali się malarstwem mistrza światłocienia Caravaggiego, obserwując w Kościele św. Ludwika Króla Francji jego dwa dzieła: „Powołanie świętego Mateusza” i „Męczeństwo świętego Mateusza” oraz przemierzając Muzea Watykańskie. Oczywiście wrażenie na uczestnikach wyjazdu zrobiły monumentalne freski Michała Anioła z Kaplicy Sykstyńskiej, jak również obraz Jana Matejki pt. ,,Jan Sobieski pod Wiedniem”. Nie był to jedyny polski akcent, ponieważ uczniowie włoską kolejką udali się też na Monte Casino, gdzie spoczywają polscy żołnierze na czele z gen. Władysławem Andersem, biorący udział w zaciętej walce o klasztor benedyktynów znajdującym się na samym szczycie. Symbolicznie zawiesili oni na grobach biało  czerwone wstęgi.

Ponadto modlili się przy grobie świętego Jana Pawła II oraz słuchali słów papieża Franciszka podczas audiencji. Urok włoskiej architektury i sztuki odkrywali także w bazylice Santa Maria Maggorie, gdzie znajduje się wizerunek Matki Bożej Śnieżnej, na Awentynie i Palatynie, gdzie podziwiali m.in. Circus Maximus (urządzane były tam wyścigi rydwanów) oraz w Bazylice świętej Cecylii  patronki muzyki tak bliskiej członkom szkolnej scholi. Przechodzili także obok słynnych Ust Prawdy, które miały ucinać ręce krzywoprzysięzcom. — Wszyscy z nas wrócili z całymi rękami, więc chyba nie wykryto w nas kłamstwa — podkreślają uczniowie.  

Cierpliwie czekali na zwiedzanie Galerii Borghese – to o tym miejscu marzyli uczestnicy, co podkreśla w swojej wypowiedzi Szymon Miterka. — Chyba najważniejszym punktem dnia była Galeria Borghese, galeria sztuki, jedna z najsłynniejszych na świecie. Podziwialiśmy rzeźby m.in Pauliny Borghese, kochanki Napoleona jako Wenus, ,,Dawid”, ,,Apollo i Dafne” Berniniego, obrazy m.in ,,Złożenie do grobu” Rafaela, ,,św. Hieronim” Caravaggia czy ,,Madonna z Dzieciątkiem” Belliniego i wiele, wiele innych. Oczywiście podobały nam się też obrazy Caravaggia ,,Nawrócenie św. Pawła” i ,,Ukrzyżowanie św. Piotra” umieszczone w kościele Santa Maria del Popolo relacjonuje. 

Poza sztuką kluczowym tematem wyjazdu było odwiedzenie miejsc związanych z założycielem szkół pobożnych — św. Józefem Kalasancjuszem. Zwiedzanie zaczęli od  Kościoła pw. św. Pantaleona, przy którym założono pierwszy dom zakonny, gdzie przez wiele lat mieszkał sam św. Józef Kalasancjusz. Uczestniczyli tam w Eucharystii, zwiedzali pokój, w którym zmarł Kalasancjusz i gdzie przechowywane są jego relikwie. Z kolei na Zatybrzu odkryli Kościół św. Doroty, gdzie w zakrystii Kalasancjusz otworzył pierwszą pijarską szkołę dla ubogich dzieci.

Nie zabrakło również czasu na słynne lody, pyszne włoskie dania oraz wspólne śpiewanie „u Kalasancjusza” oraz na rzymskich uliczkach. Zdecydowanie była to dla uczniów wspaniała wyprawa, za którą są wdzięczni Dyrekcji szkoły oraz opiekunom.

MK