Ferie w mieście

Ferie w mieście

W dobie XXI w, kiedy w naszym życiu dominują nowoczesne technologie, a życie dzieci często toczy się w sieci, pijarzy jak co roku wyszli z propozycją ferii w mieście, które organizowane były w naszych szkołach. To propozycja zajęć, wyjazdów, warsztatów organizowana dla dzieci.

Inicjatywa ta od wielu lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem wśród naszych uczniów i jest kontynuowana każego roku. Pomimo że ten czas wolny od lekcji w szkole najczęściej kojarzony jest z zimowiskami i białym szaleństwem, "Ferie w mieście" są alternatywną i pozwala w kreatywny sposób spędzić czas w mieście. 

"Ferie w mieście"  pozwalają uczestnikom brać udział w szeregu ciekawych zajęć artystycznych, naukowych, sportowych. Cieszą się one dużą frekwencją i zaangażowaniem naszych uczniów. Dzieci, które chętnie wracają do szkoły w dni wolne od zajęć dydaktycznych, potwierdzają że można zaproponować ciekawe rozwijające zajęcia, wycieczki czy warsztaty.

Wyniki przeprowadzone w 2020 r. przez Państwowy Instytut Badawczy NASK na temat czasu korzystania z internetu pokazały, że w dni wolne od zajęć szkolnych uczniowie ze szkoły podstawowej korzystają średnio przez 5 godzin i 50 min, natomiast nastolatkowie ze szkół średnich spędzali po 6 godzin i 31 minut. Liczny udział dzieci w zajęciach dodatkowych w naszych placówkach pozwalają stwierdzić, że jest to właściwy kierunek „troski o wychowanie dzieci i młodzieży”. Propozycje te są zawsze dopasowane do wieku i możliwości uczestników, pozwalają się im się rozwijać i kreatywnie spędzać czas. Warto podejmować trud i wysiłek, by zachęcić dzieci do spędzania czasu z innymi, by odeszli od komputera, telefonu i wspólnie mogli się rozwijać i wzrastać przez naukę i zabawę.

Wśród placówek, które zorganizowały ferie w mieście znalazły się Łowicz, Elbląg, Poznań, Bolesławiec i Katowice. Pośród wielu niezwykłych atrakcji zorganizowanych dla uczniów można wyróżnić zajęcia naukowe, sportowe, artystyczne prowadzone w szkołach czy wspólne wycieczki.

Uczestnicy dzięki wyjściom do obserwatorium, planetarium, centrum nauki czy na uniwersytet mogli w ciekawy sposób poznawać i zgłębiać tajniki wiedzy. Nauczyciele przygotowali dla uczniów ciekawe eksperymenty, które niewątpliwie pokazywały naukę w nowej odsłownie. Nie zabrakło aktywności sportowych, wśród których królowało wyjście na lodowisko, ale także na basem do aquaparku czy na kręgle. Dzieci mogły się także sprawdzić w zawodach sportowych czy grach integracyjnych i tańcach pijarskich. 

Zajęcia artystyczne takie jak Eco Fasion były nową formą wyrażania swojej kreatywności, nie mniej pomysłów i zapału do pracy wykazywali uczniowie podczas przygotowywania przeróżnych prac plastycznych i zajęć artystycznych. Wycieczki poza granice miasta pozwalały często przenieść się w inny świat i poznać pracę w teatrze lelek od kulis, poznać tajniki piśmiennictwa cysterskiego czy gotyckiego, a także poznać historię o. Maksymiliana Kolbego w Niepokalanowie. 

Nie zabrakło czasu na wspólne gry i zabawy integracyjne czy oglądanie filmów. Ciekawą propozycją było spotkanie z psią behawiorystką w Łowiczu, która jest jednocześnie absolwentką szkoły. Nowatorską inicjatywą były "Kulinarne ferie" organizowane w Elblągu. Ta forma codziennego wspólnego przygotowywania posiłków pozwoliła poznać tajniki gotowania, ale zasmakować własnych potraw i dań.   

Tak różnorodne formy i propozycje spędzania czasu są sprawdzonym narzędziem w pracy z dziećmi i pozwalają od wielu lat tworzyć środowiska szkolne przyjazne rozwojowi w każdej sferze życia, by poprzez te warsztaty, zajęcia jeszcze lepiej poznać siebie, swoje predyspozycje i rozwijać się w tym kierunku. 

MK