Konkurs przyrodniczy „Dziobak”

Konkurs przyrodniczy „Dziobak”

20 marca 2023 r. w pijarskich szkołach w Łowiczu odbyła się już XIII edycja konkursu przyrodniczego „Dziobak” przygotowana przez nauczycieli — p. Agnieszkę Nawrocką, p. Jolantą Kosiorek i p. Agnieszkę Maciągowską. 

Pierwszy etap poprzedzający finał tego konkursu to eliminacje szkolne organizowane wśród uczniów klas 7 i 8 szkół podstawowych. Do ścisłego finału z każdej szkoły mogły przejść maksymalnie trzy osoby.

Ostatecznie w finale uczestniczyło 24 uczniów z 9 szkół podstawowych z Łowicza i okolic. Autorami pytań i przeprowadzającymi konkurs byli pracownicy naukowi Politechniki Łódzkiej: dr inż. Magdalena Nowosielska i dr inż. Karolina Chałupka. Zadania sprawdzały wiedzę z podstawy programowej z zakresu biologii i chemii wraz z częścią doświadczalną. Test trwał 60 minut i stanowił wyzwanie dla pasjonatów przyrodniczych przedmiotów. Mogli oni sprawdzić swoją wiedzę teoretyczną, ale też przygotować doświadczenia, które uczniowie chyba lubią najbardziej.

Po zakończeniu części konkursowej uczestnicy mogli wysłuchali ciekawego wykładu pani dr inż. Justyny Miedzianowskiej pt. ,,Polimery w zgodzie z naturą”. Oczywiście wszyscy czekali na ogłoszenie wyników i rozdanie nagród ufundowanych przez pijarskie liceum w Łowiczu. Pierwsze miejsce zajęła Natalia Podsędek ze Szkoły Podstawowej nr 2 i otrzymała smartwatch, drugie miejsce — Julia Gładka z Szkoły Podstawowej nr 3 i wygrała słuchawki, z kolei trzecie miejsce — Gustaw Socha z pijarskiej szkoły w Łowiczu i dostał kalkulator naukowy. Ponadto każdy uczestnik otrzymał książkę i dyplom uznania, a nauczyciele przygotowujący uczniów powerbanki. Była też nagroda dodatkowa i szczególna – tzw. „złoty bilet” dla 10 najlepszych uczestników konkursu. Pozwala on dostać się do pijarskiego liceum.

Ten tradycyjny już konkurs, któremu patronuje niezwykłe zwierzę, co roku zachęca uczniów łowickich szkół do pogłębiania wiedzy z przedmiotów przyrodniczych i rozbudza pasję tak potrzebną dziś w świecie nauki. Nauczyciele cieszą się, że znajduje się grupa odważnych młodych odkrywców chętnych do stawania w naukowe szranki.

Nadesłała Agnieszka Nawrocka

MK