Indiańska fara na Morawach

Indiańska fara na Morawach

Polscy ojcowie pijarzy prowadzą kilka parafii na terenie południowej Morawy. Siedziba wspólnoty zakonnej to malownicze miasteczko Strážnice. Pijarzy przybyli na te tereny już w pierwszej połowie XVII w. (w 1631 r.).

Morawy były pierwszym, poza Włochami  miejscem pracy Zakonu Szkol Pobożnych. Pijarzy ze Strážnic posługują również duszpastersko w małej wiosce w Radějovie, która położona jest w urokliwej dolinie Białych Karpat. Również parafia Radějov organizuje wakacyjne akcje dla dzieci i młodzieży. Pierwsze (po upadku komunizmu i demokratyzacji państwa) obozy parafialne zostały zorganizowane w 1995 r. Po przyjściu do radějowskiej parafii o. Jacka Nowakowskiego SP propozycja wakacyjnych akcji parafii została powiększona o półkolonie "Indiańska plebania".

Dwa miesiące wakacji to czas rodzinnych urlopów, letnich obozów, odwiedzin przyjaciół i krewnych. Czeskie rodziny najchętniej wyruszają nad morze do Chorwacji lub Włoch. Spora część rodzin planuje również letni wypoczynek w samych Czechach - najczęściej są to tereny południowych Czech (województwo Czeskie-Budziejowice), czy góry Karkonosze lub Beskidy lub inne piękne tereny rozsiane po całej republice.

Dla młodszych dzieci często są organizowane popularne półkolonie z całodziennym programem. W godzinach popołudniowych dzieci są odbierane przez rodziców czy innych opiekunów. Półkolonie najczęściej trwają tydzień i najczęściej są organizowane pod jednym kątem np.: sportowe, artystyczne itp. Starsze dzieci jeżdżą na tygodniowe lub dwutygodniowe obozy (kolonie). Warto podkreślić, że takie półkolonie lub kolonie często organizują w Czechach również parafie lub różne stowarzyszenia czy grupy chrześcijańskie.

Każdorocznie do programu tej półkolonii zgłasza się około 50 dzieci, nie tylko z Radějova, ale również z pozostałych pijarskich parafii. Warto zaznaczyć, że na półkolonie zgłaszają się dzieci nie tylko z rodzin parafii, ale też z rodzin uważających się za niewierzące. Co roku jest przygotowywany ciekawy program: obozowe konkursy, warsztaty i wycieczki. Całodzienne wyżywienie zapewniają miejscowe parafianki. W czasie obozu jest oczywiście czas na wspólną modlitwę czy obozową Mszę Świętą. Zawsze w środę w programie jest przewidziana Eucharystia nie tylko dla uczestników ale również dla ich rodzin. Po Mszy Świętej jest wspólny grill.

Indiańska plebania w roku 2011 długo stała pod znakiem zapytania ze względu na panującą sytuację pandemii. Ostatecznie udało się przygotować tę akcję po raz 11. Półkolonia rozpoczęła się w poranek w poniedziałek 3 sierpnia 2011. Niestety w momencie rozpoczęcia programu o. Jacek poczuł się bardzo źle. Musiano wezwać karetkę pogotowia, która odwiozła o. Jacka do szpitala. Animatorzy prowadzili półkolonię według ustalonych wcześniej zasad. Niestety stan ojca Jacka pogarszał się z dnia na dzień. Półkolonia po tygodniu się zakończyła, a w poniedziałek 10 sierpnia 2011 r. o. Jacek zmarł. Po śmierci o. Jacka kontynuujemy projekt założonej przez o. Jacka półkolonii Indiańskiej plebanii na pijarskich Morawach.

Od 2021 roku organizacji tego dużego przedsięwzięcia podejmuje się o. Dawid Bartochowski SP wraz z grupą lokalnych animatorów i parafian. W tym roku do udziału w naszej półkolonii zgłosiło się 55 dzieci. Za organizację programu odpowiadało 15 animatorów. W pracach pomagało również ok 10 osób dorosłych. Opiekę medyczną sprawowała Pani Doktor Medycyny i Brna.

Dziękujemy Panu Bogu i dobrym ludziom, że to dobre dzieło trwa nadal. 

MK