Z Elbląga na Podlasie

Z Elbląga na Podlasie

W dniach 2-10 lipca 2023 r. grupa 30 dzieci z naszej Pijarskiej Szkoły Podstawowej z Elbląga przebywała na kolonii na Podlasiu w Ciechanowcu. 

Co roku odkrywamy i poznajemy nowe zakątki naszej Ojczyzny Polski  opowiada o. Stanisław Płaszewski. — Tegoroczne wakacje spędziliśmy na Podlasiu w uroczym miasteczku Ciechanowiec. 

Po przyjeździe na miejsce tegoroczni uczestnicy zapoznali się z miasteczkiem. W kolejne dni poznawali też okolice, odwiedzili Białystok, gdzie dzieci zwiedziły miejscowe ZOO oraz Pałac Branickich, nawiedzili również katedrę – Bazylikę Mniejszą.

W kolejnym dniu wyruszyliśmy do Puszczy Białowieskiej Hajnówki  opowiada o. Stanisław. Bardzo ciekawym miejscem był „ Ziołowy zakątek” w Korycinach oraz spotkanie z alpakami i lamami w Bujence  dodaje. Uczestnicy dwukrotnie odwiedzili Drohiczyn — katedrę oraz Seminarium Duchowne. W niedzielę uczestniczyli we Mszy Świętej, a w kolejny dzień poznali urocze miasteczko i jego historię.  Trzeba wspomnieć, że w Drohiczynie nad Bugiem przez pewien czas posługiwali ojcowie pijarzy w latach 1774-1845  dodaje o. Stanisław. Z Drohiczyna pochodził o. Jakub Falkowski  pijar, założyciel pierwszego w Polsce Instytutu dla głuchoniemych w Warszawie, o. Wojciech Szweykowski pierwszy rektor Uniwersytetu Warszawskiego oraz ks. Krzysztof Kluk  uczeń pijarski, współpracownik Komisji Edukacji Narodowej i założyciel Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu. 

Poza tym wspaniałym spotkaniu z historią każdy mógł skorzystać z kąpieli w rzece Bug. W kolejne dni kolonii dzieci wybrały się do Sokółki, Sanktuarium Najświętszego Sakramentu oraz do Świętej Wody. Nawiedziły także Muzeum Ziemiaństwa w Dąbrowie. W Ciechanowcu natomiast zwiedziły Muzeum Rolnictwa i Muzeum Pisanki, a tam wśród pisanek odnalazły m.in. postacie naszych pijarów: o. Stanisława Konarskiego i o. Onufrego Kopczyńskiego.

W czasie pobytu w Ciechanowcu koloniści uczestniczyli we Mszach Świętych w miejscowym kościele, w którym znajduje się obraz Matki Bożej Ciechanowieckiej. W drodze powrotnej do Elbląga odwiedzili Zuzelę miejsce rodzinne bł. kard. Stefana Wyszyńskiego.

I na koniec nie mogło zabraknąć Mc Donalda  dodaje o. Stanisław. Pełni radości powróciliśmy  do Elbląga. Opiekę nad dziećmi sprawowały Panie: Monika, Natalia i Aleksandra oraz o. Stanisław. Jesteśmy pełni wdzięczności dla Pana Boga, dla Matki Bożej i wszystkich ludzi, których spotkaliśmy w tym czasie pobytu na Podlasiu  zakończył relację z kolonii o. Stanisław.  

MK