Ponad połowa łowickich pijarskich licealistów w ostatnim czasie wzięła udział w wykładach prowadzonych przez profesorów łódzkich uczelni wyższych.
Humaniści uczestniczyli w programie pt. „Środa z polonistyką”, który prowadzi Wydział Filologiczny UŁ. Zajęcia te odbywają się co miesiąc i są poświęcone innemu zagadnieniu. Tym razem licealiści słuchali wykładu dr hab. prof. UŁ Agnieszki Wierzbickiej o znaczeniu nazw roślin oraz dr hab. prof. UŁ Katarzyny Sicińskiej o nazwach miar czasu. Humanistom szczególnie podobała się pierwsza lekcja, co podkreśla w swojej wypowiedzi Jakub Strugiński — Moim zdaniem wykłady były interesujące, ponieważ dotyczyły kwestii, o których nie miałem dotąd pojęcia. Między innymi dowiedziałem się, czym są fitonimy, uświadomiłem sobie też, jak wiele nazw roślin występuje w gwarach. Zaciekawiły mnie związki frazeologiczne z wyrazami dzień i noc np.: dzień pracy, nocne marki.
Zainteresowani geografią brali udział w Wielkiej Lekcji Geografii im. Zbyszka Łuczaka. Uczestniczyli m. in. w prelekcji dr. inż. Jacka Karczewskiego pt. „Spróbujmy dostać się za mgłę – Górskie fascynacje Zbyszka Łuczaka”.
Także umysły ścisłe znalazły coś dla siebie. Rozszerzający fizykę uczestniczyli na PŁ w wykładzie dr. inż. Piotra Górskiego o bryle sztywnej. Tegoroczni maturzyści podkreślali, że wykład ten był dla nich szczególnie interesujący, gdyż zagadnienie bryły sztywnej to jeden z trudniejszych tematów do opanowania przed maturą.
— Mieliśmy możliwość wysłuchania nie tylko ciekawego wykładu, ale również mogliśmy poeksperymentować i poczuć prawa fizyki na własnej skórze. Dla wszystkich była to naprawdę bardzo dobra powtórka. Wycieczkę na PŁ możemy uznać za dobrze spożytkowany czas.
Uczniowie zgodnie przyznają, że spotkania z uniwersytecką wiedzą są dla nich szczególnie cenne.
Nadesłała Karolina Małecka–Wojtasiak.
MK