Patrocinium w Łowiczu

Patrocinium w Łowiczu

Święto Założyciela Szkół Pijarskich w łowickich szkołach co roku przebiega według ustalonego schematu, ale przynosi też wiele emocji, szczególnie uczniom klas 1 szkoły podstawowej i 1 liceum.

Zgodnie z tradycją obchody Patrocinium zaczęły się od uroczystej Mszy Świętej, której przewodniczył o. Marek Barczewski. Dalsza część uroczystości przebiegała w klasa – tam wychowawcy wraz z uczniami wspólnie spędzali czas i zajadali się tortem będącym, też zgodnie z tradycją, słodkim upominkiem od Dyrekcji szkoły.

Podczas gdy jedni mogli ze spokojem oddawać się słodyczy, inni uczestniczyli w próbach poprzedzających oficjalną część święta. Zaczęła się ona od ślubowania uczniów klas 1 szkoły podstawowej i 1 liceum, a następnie najmłodsi w szkole oficjalnie dołączyli do grona pijarskich żaków. Oczywiście najpierw zaprezentowali swoim starszym koleżankom i kolegom wspaniały i pełny uroku występ, który przypomniał starszym, jak ważna jest nauka. Dopełnieniem ich występów był spektakl uczniów liceum, którzy wystawili „Śluby panieńskie”. Wszyscy z zaciekawieniem śledzili perypetie miłosne bohaterów i… świetną pamięć licealistów, którzy nie tylko opanowali pokaźny fragment dzieła, ale też poradzili sobie z trudniejszym językiem sztuki.

Wszyscy z zapartym tchem czekali również na rozstrzygnięcie konkursu poświęconego św. Józefowi Kalasancjuszowi. Nagrody otrzymali:

  • w kategorii klas IV - V

I miejsce Hanna Pięta
II miejsce Małgorzata Komuńska
III miejsce Mateo Beta

  • w kategorii klas VI – VIII

I miejsce Grzegorz Jeziorowski
II miejsce Hanna Sawicka
III miejsce Arkadiusz Markowski
Wyróżnienie otrzymał Aleksander Koza – Stankowski oraz Dominika Miziołek.

Poza tym wręczono nagrody w konkursie plastycznym. Otrzymali je:

I miejsce Stefania Gwarek-Matos
II miejsce Julia Ledzion
III miejsce Seweryn Berniewicz
Wyróżnieni zostali również: Małgorzata Adamska, Natalia Majczak, Zofia Siekiera.

Starsi natomiast oczekiwali na stypendia kalasantyńskie, które są przyznawane co roku uczniom klasy I liceum, którzy w szkole podstawowej byli finalistami lub laureatami konkursów organizowanych przez Kuratorium Oświaty w Łodzi. Taka nagroda pieniężna trafiła do Zuzanny Wróbel oraz Małgorzaty Świeszkowskiej.

Ale wyróżnienia otrzymali nie tylko uczniowie. Prowincjonalna nagroda Sapere Auso pro Professoribus, którą otrzymują nauczyciele pracujący w szkołach pijarskich przynajmniej 10 lat i mają znaczące osiągnięcia, trafiła do Pani Joanny Kucharek.

Nie był to jednak koniec emocjonującego dnia. Wszyscy oczekiwali na mecz siatkówki nauczyciele kontra uczniowie. W tym roku grę w siatkówkę zdecydowanie lepiej opanowali uczniowie, którzy zwyciężyli pojedynek.

Nadesłała Karolina Małecka-Wojtasiak

MK