Śladami polskości na Litwie

Śladami polskości na Litwie

Ponad 100 uczniów z 8 klasy szkoły podstawowej i czterech klas liceum z Łowicza wyruszyło na kilkudniowe wycieczki na Litwę.

Dwie grupy niemal zgrały się w czasie i w drugim tygodniu czerwca ruszyły w kierunku wschodniej granicy. Jedni wyjechali na trzy dni, a drudzy cztery, jednak wszyscy zgodnie przyznali, że były to niezapomniane wyprawy.

Program wycieczek był bardzo bogaty i oczywiście naznaczony postacią Adama Mickiewicza. Uczniowie pijarskiej wędrowali, więc po uliczkach Kowna, gdzie wspomniany wieszcz pisał II część „Dziadów”, odwiedzili uwiecznioną w „Panu Tadeuszu” Ostrą Bramę, gdzie znajduje się obraz Matki Bożej oraz słynną celę Konrada – głównego bohatera „Dziadów” części III. Mieli też okazję uczestniczyć we Mszy Świętej w kaplicy przy Zgromadzeniu Sióstr Miłosierdzia Bożego, gdzie powstał wizerunek Jezusa Miłosiernego namalowany na podstawie słów skierowanych do świętej siostry Faustyny. 

W czasie wyjazdu uczniowie odwiedzili także cmentarz na Rossie, gdzie pochowany jest historyk i działacz polityczny – Joachim Lelewel, ojczym Juliusza Słowackiego – August Becu, poeta doby romantyzmu – Władysław Syrokomla. Ponadto znajduje się tam mauzoleum Matka i Serce Syna, w którym zostało złożone serce Józefa Piłsudskiego obok jego matki, Marii. Spacerowali także ulicami wileńskiej starówki, zachwycali się wnętrzem barokowego kościoła pw. św. Piotra i Pawła, zdobyli Górę Giedymina oraz udali się do Trok, miasteczka położonego niedaleko Wilna, które słynie z zabytkowych budynków architektury karaimskiej oraz jedynego w Europie Wschodniej gotyckiego zamku na wyspie. 

Podczas wycieczki znaleźli też czas na spróbowanie lokalnej kuchni. Próbowali m.in. kibinów, czyli karaimskich pierogów z kruchego ciasta. — Bardzo spodobał nam się ten wyjazd. Zachwyciła nas tamtejsza architektura, ale też to, że na każdym niemal kroku można było znaleźć ślad działalności polskich romantyków podkreślają pierwszoklasiści. — Dużo zwiedzaliśmy, ale zdecydowanie warto było wybrać taki kierunek wycieczki!

MK