14. Przegląd Teatrów Pijarskich

14. Przegląd Teatrów Pijarskich

"Świętowanie" pod takim hasłem przebiegał 14. Ogólnopolski Przegląd Teatrów Pijarskich, który odbywał się w dniach 15-17 listopada 2024 r. w Pijarskich Szkołach Królowej Pokoju w Łowiczu. W tym roku swoje aktorskie umiejętności zaprezentowało 170 uczestników. 

Jako pierwsi na scenie zaprezentowali się gospodarze, którzy kilka minut wcześniej, zaczynając od tańca do piosenki Michaela Jacksona otworzyli tegoroczną edycję. Od samego początku każdy ruch na scenie czujnie obserwowali Jakub Michalak, Maja Ciesielska oraz Iga Maciejewska młodzi artyści desek teatralnych. Pierwszego dnia zarówno młodsi jak i starsi uczestnicy wzięli udział w warsztatach prowadzonych przez gości. Jak się przygotować do występu fizycznie: jak rozgrzać swoje ciało i aparat mowy; jak w pełni współdziałać z grupą, jak wypełniać przestrzeń sceny, jak zinterpretować i odkryć nowe emocje.

Drugiego dnia od samego rana trwało świętowanie, które zostało zaprezentowane z różnych perspektyw przez młodszych i starszych aktorów. Na łowickich deskach zaprezentowali się: 

  • "Grunwald" reż. Beata Jeziorowska, Pijarskie Szkoły Królowej Pokoju w Łowiczu
  • "Afrykańska bajka o stonodze" reż. Marek Czoska, JTB Junior Bolszewo
  • "Trzy światy" reż. Anna Kop, Kreatywni z Zespołu Szkół Zakonu Pijarów w Poznaniu   
  • "Tawerna Pod małą żabą" reż. Tomasz Kufta, Wina, wina, wina dajcie z Liceum Zakonu Pijarów w Krakowie
  • "Sztuka kochania, czyli serce w kamieniu" reż. Natalia Pawlus, grupa z Zespołu Szkół w Bolesławcu
  • "Czekoladki" reż. Marek Czoska, Mimesis Bolszewo
  • "Urodziny" reż. Damian Ruszel, Teatr Atmosfera z Rzeszowa
  • "Święto życia" reż. Dominik Bochenek i Dominika Macura, grupa z Katowic

Gdy emocje po występach już opadły uczestnicy spotkali się z tegorocznymi ekspertami, którzy udzielili młodym aktorom rad i wskazówek. W swoich ocenach wielokrotnie podkreślali o dojrzałości aktorskiej, umiejętnościach oraz emocjach, które przekazywali uczestnicy. Po tym pełnym wrażeń dniu wieczorem uczestnicy świętowali i bawili się, tańcząc tańce pijarskie prowadzone przez animatorów. 

Ostatni dzień był czasem podsumowania i podziękowania oraz zaproszenia na jubileuszowy 15. Przegląd Teatrów Pijarskich, który już za niecały rok. Już wiemy, że będzie to wyjątkowe spotkanie, które rozpoczęliśmy podczas tegorocznego spotkania.   

MK