6 grudnia 2024 r. Zespół Szkół Zakonu Pijarów w Elblągu świętował 20 lat swojego istnienia. Pijarzy przybyli do miasta w 2004 r. na prośbę śp. bp. Jana Styryny, a szkoła rozpoczęła swoją działalność 1 września. Jubileusz został zaplanowany na dzień wspomnienia patrona, czyli św. Mikołaja.
Uroczystości rozpoczęły się w katedrze elbląskiej Eucharystią, której przewodniczył bp Jacek Jezierski. Wzięli w niej udział również bp Wojciech Skibicki, o. Mateusz Pindelski, Prowincjał Polskiej Prowincji Zakonu Pijarów, dotychczasowi dyrektorzy szkoły, cała społeczność szkolna oraz zaproszeni goście — przedstawiciele władz samorządowych oraz jednostek edukacyjnych.
Dalsze świętowanie przeniosło się do Wyższego Seminarium Duchownego w Elblągu, gdzie odbyła się gala jubileuszowa. Był to czas wspomnień początków funkcjonowania szkoły oraz podziękowań tym, którzy na przestrzeni lat wspierali i pozwalali się jej cały czas rozwijać. Podczas uroczystości nie zabrakło słów uznania i podziękowań dla tych, którzy w szczególny sposób przyczynili się do sukcesów placówki. — Dzięki współpracy z rodzicami, nauczycielami, absolwentami i przyjaciółmi szkoły udało się zbudować miejsce, które nie tylko kształci, ale także wychowuje kolejne pokolenia w duchu wartości chrześcijańskich — czytamy na stronie szkoły. — Dziękujemy wszystkim, którzy byli częścią tej wyjątkowej historii! Niech to jubileuszowe spotkanie będzie inspiracją do dalszego rozwoju i pracy na rzecz naszej wspólnej misji.
Obecni podczas jubileuszu czterej dyrektorzy szkoły: o. Wojciech Wojda, o. Sławomir Dziadkiewicz, o. Rafał Roszer oraz obecny - o. Piotr Jałako podzielili się swoimi anegdotami oraz wspomnieniami z czasów swoich kadencji. Uczniowie przygotowali również program artystyczny, podczas którego zaprezentowali swoje talenty i podziękowali zgromadzonym za wkład w rozwój placówki.
Podczas tego podniosłego dla całej społeczności dnia zostały wręczone nagrody dla świeckich pracowników. Nagrodę "Kalasancjusz z dzieckiem" otrzymały: Danuta Stankiewicz, Alicja Jankowska, Karolina Trzoska oraz Grażyna Winiczeńko. Natomiast nagrodę "Sapere auso" pro Professoribus otrzymały Elżbieta Harasim i Izabela Zwierzyńska.
MK