Patrocinium w Łowiczu

Patrocinium w Łowiczu

Jeśli świętować dzień opieki św. Kalasancjusza, to tak jak w Łowiczu! Szczególnym dniem, na który czeka każdy uczeń pijarskiej jest Patrocinium, czyli święto opieki Józefa Kalasancjusza – Założyciela szkół pobożnych.

Dzień ten rozpoczynamy w Łowiczu wspólną Mszą Świętą  czytamy na stronie szkoły. W czasie homilii o. Wojciech Wojda przypomniał o dwóch uzupełniających się elementach wychowania w pijarskiej łowickiej szkole – Pietas (pobożność) oraz Litterae (nauka). Podkreślił jednocześnie, że bez wiary niemożliwe jest zdobywanie wiedzy. 

Kolejnym elementem była wspólna agapa w klasach, podczas której uczniowie mogli skosztować, zgodnie z tradycją, tortu będącego słodką niespodzianką od Dyrekcji.

Niektórym czas wspólnego świętowania mijał jednak nieco bardziej nerwowo, gdyż oczekiwali na swój pierwszy występ przed całą wspólnotą. Mowa oczywiście o pierwszoklasistach, którzy oficjalnie, podczas ślubowania, zostali włączeni w poczet uczniów pijarskich. Ci młodsi pierwszoklasiści, ze szkoły podstawowej, zaprezentowali swój pełen uroku, ale i własnego przesłania, program przygotowany pod kierunkiem pani Martyny Dąbrowskiej i pani Aleksandry Głowackiej. Przypomnieli oni starszym uczniom o radości, która powinna towarzyszyć zdobywaniu wiedzy.

Swój występ mieli także ci starsi. Wystawili oni sztukę napisaną i wyreżyserowaną przez Beatę Jeziorowską. Opowiadała ona o niepokornych, ale też niezwykle kreatywnych studentach ASP, którzy, wbrew przewidywaniom wielu wykładowców, świetnie zdali egzamin z obrony najważniejszych wartości. Wartości wyrażonych przez Jana Matejkę na obrazie pt. „Bitwa pod Grunwaldem”. Spektakl stał się niezwykłą opowieścią o losach obrazu.

Wisienką na torcie był mecz w siatkówkę uczniowie – nauczyciele. Ku zdziwieniu tych pierwszych, nauczyciele wygrali tę rywalizację. Muszą jednak liczyć się z zapowiedzianym rewanżem, który będziemy mogli zobaczyć już za rok. 

Święto opieki św. Józefa Kalasancjusza to także dzień rozstrzygnięcia konkursów organizowanych w szkole nawiązujących swoją tematyką do przeżywanego dnia. W tym roku uczniowie, zarówno szkoły podstawowej, jak i liceum, mogli wziąć udział aż w 3 różnych „zmaganiach”.

Licealiści przygotowywali projekt pocztówki pijarskiej. W konkursie tym zwyciężyła Lena Jabłońska z II PE. Drugie miejsce zajął Bartosz Czułek z III PE, a trzecie Wiktoria Lenartowicz z I HL. Wyróżnienia przyznano: Matyldzie Dobrzyńskiej z II HL, Mai Skonecznej i Nadii Mamcarz z II MP.

Zarówno licealiści, jak i uczniowie podstawówki mogli wykazać się też wiedzą o życiu św. Józefa Kalasancjusza. Wyniki wyglądały następująco:

  • w SP: 1. miejsce - Arkadiusz Markowski, 2. miejsce – Maria Pełka;
  • w LO: 1.miejsce – Hubert Polit, 2. miejsce – Kalina Kiljanek, 3. miejsce – Zuzanna Boczkowska i Hanna Sawicka.

Ponadto uczniowie podstawówki wzięli udział w konkursie rysunkowym. Nagrodzeni zostali:

  • Zofia Siekiera 1. miejsce, Filip Pieńkowski 2. miejsce, Zofia Pudłowska 3. miejsce. Wyróżnienia otrzymali: Stefania Pięta, Kajetan Wypych, Borys Żuk.

Jak co roku przeżywane przez wspólnotę pijarską Patrocinium jest też okazją do wręczenia stypendiów dla uczniów klas I LO za uzyskanie przez nich w szkole podstawowej tytułu laureata lub finalisty w wojewódzkim konkursie przedmiotowym. W tym roku taka nagroda w wysokości 1200 i 500 zł powędrowała do:

  • Igora Żuka – trzykrotnego laureata konkursu z: matematyki, biologii i chemii;
  • Amelii Stępniewskiej – finalistki konkursu z historii;
  • Szymona Muchy – finalisty konkursu z historii. 

Nadesłała Karolina Małecka-Wojtasiak

MK