500 uczniów ze szkół powiatu łowickiego wzięło udział w spektaklu wystawionym przez uczniów pijarskiej.
To już kolejne otwarte przedstawienie dla lokalnej społeczności, tym razem goście mogli zobaczyć inscenizację baśni „Piękna i Bestia”. Młodzi aktorzy zagrali sztukę aż dwa razy ze względu na liczbę przybyłych gości.
Za scenariusz i reżyserię były odpowiedzialne tegoroczne maturzystki – Amelia Gładka i Julia Michalak. Pomocą i bezcennym wsparciem były dla nich opiekunki samorządu odpowiedzialne co roku za przygotowanie przedstawienia – Anna Wojtasiak, Natalia Kędziora, Ewa Lesiak i Monika Scęcelek. Aktorami byli uczniowie pijarskiej podstawówki i liceum, którzy chętnie brali udział w przygotowaniu i wielogodzinnych próbach, często odbywających się po lekcjach. W przedsięwzięcie było zaangażowanych 80 osób – nauczycieli i uczniów.
Atutem sztuki była zarówno gra aktorska na wysokim poziomie, muzyka, kolorowe stroje i bogata scenografia. Jak można było usłyszeć wśród publiczności, która nagrodziła trud młodych twórców owacjami na stojąco. — Poziom sztuki był naprawdę wysoki — komentuje jeden z przybyłych gości. — Jesteśmy pod wrażeniem umiejętności koleżanek i kolegów. Ukazali nam w barwny sposób znaną baśń. Cieszymy się, że zostaliśmy zaproszeni na to przedstawienie i czekamy na kolejne.
Scenografię przygotował zespół pod kierunkiem nauczycielki – Anny Rzepeckiej, nad oprawą muzyczną czuwała uczennica – Aleksandra Żyto, a za oświetlenie i dźwięk była odpowiedzialna grupa techniczna pod kierunkiem ucznia – Łukasza Kołudzkiego.
Jak podkreślają autorki scenariusza, praca nad przedstawieniem była dla nich źródłem satysfakcji, choć wymagało to podjęcia wielu działań i rozwiązania wielu problemów. — Spektakl wywarł niezwykle pozytywne wrażenie wśród zainteresowanych, którzy z zaangażowaniem przyglądali się wydarzeniom odgrywanym na scenie — mówi jedna z reżyserek. — Ogromnie mnie cieszy ten odbiór, ponieważ miałam wielką przyjemność wraz z Julią Michalak zająć się scenariuszem i reżyserią naszej „Pięknej i Bestii”. Jest to wzruszający spektakl, przedstawiający uniwersalną myśl, że aby poznać człowieka należy bliżej się mu przyjrzeć i pozwolić na opowiedzenie własnej historii. Praca z aktorami nad adaptacją tej bajki, a także tworzenie od podstaw całej scenografii była wyzwaniem, które przyniosło niezwykle wiele satysfakcji i radości do naszych serc.
Szkoły pijarskie są znane w środowisku z wystawianych dla mieszkańców miasta i okolic spektakli, a prezentowane sztuki są na wysokim poziomie. Przedstawienia to autorskie scenariusze nauczycieli i uczniów. Kolejne widowisko już w styczniu.
Nadesłała Karolina Małecka-Wojtasiak
MK