W tym roku pijarscy licealiści wystartowali, z sukcesem i awansem do kolejnych etapów, w 6 olimpiadach z różnych dziedzin!
Były to: Olimpiada Historyczna, Olimpiada Geograficzna, Olimpiada Wiedzy o Afryce, Olimpiada Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym, Olimpiada Filozoficzna. Szkoła oczekuje również na wyniki etapu szkolnego z Olimpiady z Przedsiębiorczości.
Etap szkoły olimpiady z WOSu oraz z podstaw przedsiębiorczości wymagał od uczniów rozwiązania testu składającego się w obu przypadkach z pytań wykraczających poza realizację podstawy programowej. Jak podkreśla Monika Scęcelek, nauczycielka przygotowująca Macieja Kucharka do Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym, poziom konkursu jest naprawdę wysoki i wymaga aktualnej wiedzy. — Pytania testowe dotyczą m.in. problemów współczesnego świata, gospodarki, polityki międzynarodowej, konstytucyjnych ustrojów państw, integracji europejskiej oraz historii najnowszej. Aby awansować do kolejnego etapu Maciej musiał zdobyć minimum połowę wszystkich do zdobycia punktów, czyli 25 na 50 — wyjaśnia nauczycielka.
Także Olimpiada Przedsiębiorczości sprawdza wiedzę uczniów o współczesnych zjawiskach takich jak: sztuczna inteligencja i nowe technologie cyfrowe, digitalizacja procesów i działalności operacyjnej, nowe modele biznesu w generowaniu wartości rynkowej. W etapie szkolnym wzięło udział 8 uczniów przygotowujących się pod kierunkiem Pawła Kolasa.
Nauczyciel przygotował także dwie uczennice do Olimpiady Filozoficznej – Julię Kozę oraz Zuzannę Wróbel. Paweł Kolas podkreśla, że prace uczennic zostały docenione i zauważone przez komisję okręgową. — Julia uzyskała (29 na 30 pkt.), a Zuzanna (30/30). Obie zostały zaproszone na warsztaty esejów filozoficznych, które odbyły się w skierniewickim Klasyku, a wczoraj przystąpiły do zawodów okręgowych – pisały esej filozoficzny inspirowany jednym z 3 zaproponowanych fragmentów prac filozofów (2,5h) i test z wiedzy filozoficznej (1,5h). Czekamy na wyniki — mówi z zaangażowaniem nauczyciel.
Z kolei Olimpiada Geograficzna wymagała przygotowania pracy badawczej. Uczniowie Katarzyny Wojciechowskiej – Mariia Bilokoz oraz Igor Żuk — wybrali obszar C: Uwarunkowania i możliwości rozwoju turystyki na wybranym obszarze. Ich prace zostały wysoko ocenione. Ponadto Mariia Bilokoz z wysokim wynikiem awansowała do drugiego etapu Olimpiady Wiedzy o Afryce. Uczennica podkreśla, że przygotowania do olimpiady to dla niej rozwijanie swojej pasji zaszczepionej na lekcjach geografii. — Przygotowania były ciekawe dla mnie, ponieważ mam pasję do geografii, a poznawanie nowego materiału jest dla mnie przyjemnością. Kolejny etap jest nieco trudniejszy, ale mam nadzieje, że poradzę z nim też. Teraz muszę powtórzyć wszystko, co było w pierwszej klasie i uczyć się materiału do przodu oraz szukać ciekawostek o danym miejscu, państwie i kontynentach — opowiada z pasją.
O sukcesie w Olimpiadzie Historycznej Amelii Stępniewskiej, która jest uczennicą Piotra Komuńskiego pisaliśmy już wcześniej. Już w środę pojawią się wyniki etapu okręgowego.
Wszystkim uczniom i nauczycielom życzymy powodzenia!
Nadesłała Karolina Małecka-Wojtasiak
MK