Spotkanie duszpasterzy

Spotkanie duszpasterzy

Podczas weekendu 14-15 lutego 2025 r. w budynku naszej Kurii przy ul. Pijarskiej w Krakowie odbywało się spotkanie duszpasterzy dzieci i młodzieży z naszych placówek. Gośćmi tego spotkania byli Joanna Grabowska, ks. Karol Faj oraz przedstawiciel Zespołu ds. Prewencji Archidiecezji Katowickiej.  

Spotkania duszpasterzy skoncentrowane są na planowaniu duszpasterstwa w zbliżającym się drugim semestrze w szkole, parafii, zaplanowaniu konkretnych działań oraz inspiracji wzajemnymi pomysłami oraz tymi przekazywanymi przez zaproszonych gości.  

Po adoracji Najświętszego Sakramentu otwierającej spotkanie duszpasterze spotkali się z ks. Karol Fajem z Fundacji św. Józefa i  przedstawicielem Zespołu ds. Prewencji Archidiecezji Katowickiej oraz Panią Małgorzatą - kuratorką sądową. Podzielili się z uczestnikami swoją wiedzą na temat tzw. "ustawy Kamilka", o jej genezie powstania, a także o czym ona mówi, a o czym nie mówi. Spotkanie pomogło rozjaśnić niepewności związane z wprowadzonymi standardami ochrony dzieci przed przemocą ze strony dorosłych jak również ze strony rówieśników. Dokonano ich ewaluacji, analizując, które zapisy są konieczne, a które mogłyby wymagać korekty, aby skutecznie łączyć ochronę i działalność duszpasterską.

Drugiego dnia spotkanie rozpoczęło się Eucharystią z jutrznią, której przewodniczył o. Prowincjał Mateusz Pindelski. Następnie odbyła się prelekcja Pani Joanny Grabowskiej, dotycząca wykorzystania gier edukacyjnych w katechezie. Doświadczona katechetka i członkini Ruchu Światło-Życie podzieliła się praktycznym podejściem do angażowania młodzieży w proces nauczania, propagowania wiedzy poprzez różne rodzaju gry i zabawy, które uczestnicy mieli okazję poznać również w praktyce.  

Tego dnia kl. Łukasz Fabijański opowiedział o swoim doświadczeniu pracy wśród naszych braci w Argentynie, gdzie przebywał przez ostatnich kilka miesięcy. 

W kolejnej części spotkania przeprowadzono dyskusję na temat przyszłości katechezy w szkołach ponadpodstawowych w kontekście możliwego ograniczenia liczby godzin lekcyjnych. Rozważano różne sposoby dostosowania działań – od wzmocnienia katechezy parafialnej, po nowe formy pracy z młodzieżą, takie jak Ruch Calasanz czy Modlitwa Nieustanna w młodszych klasach.

Spotkanie było czasem wymiany wiedzy, inspiracji i refleksji nad przyszłością duszpasterstwa, pozwalającym lepiej przygotować się do wyzwań czekających na nas w drugim semestrze oraz skuteczniej łączyć ochronę dzieci i młodzieży z ich formacją duchową.

MK