Wiadomości

Przegląd Scholi Pijarskich

Po dwuletniej przerwie, schole dzieci i młodzieży działające w naszych placówkach zgromadziły się na VI Przeglądzie Scholi Pijarskich w Szkole Podstawowej Zakonu Pijarów w Rzeszowie. Ponad 200 uczestników stworzyło niepowtarzalny chór i orkiestrę pod czujnym okiem prowadzących.  

List Kalasantyński - 25 maja

Przeżywamy miesiąc maj, miesiąc poświęcony Matce Bożej. Jak długa i szeroka Polska przy przydrożnych kapliczkach oraz we wszystkich kościołach słychać litanię loretańską.
Zapraszamy do przeczytania Listu do Nauczycieli i Współpracowników na Dzień Kalasantyński 25 maja 2022 r.

Jubileusz 25 lat kapłaństwa

22 maja 2022 r. w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Krakowie przy ulicy Pijarskiej swój jubileusz 25 lat kapłaństwa przeżywali o. Jacek Stępień i o. Grzegorz Książek. Ojcowie przyjęli święcenia kapłańskie 17 maja 1997 r. z rąk bpa Albina Małysiaka w Krakowie. 

Święcenia diakonatu

Bądź, jak święty Założyciel Zakonu Szkół Pobożnych, otwarty i wsłuchany w pytania młodych, ich potrzeby i pragnienia – mówił bp Damian Muskus podczas uroczystości udzielenia święceń diakonatu kl. Tomaszowi Świtale. Od tego dnia nasza pijarska wspólnota ma nowego diakona. 

Nowy diakon w naszej Prowincji

21 maja 2022 r. kl. Tomasz Świtała od Miłosierdzia Bożego przyjął święcenia diakonatu z rąk bpa Damiana Muskusa. Uroczystość miała miejsce w kościele pw. Najświętszego Imienia Maryi w Krakowie na Rakowicach. Otoczmy dk. Tomka modlitwą w pełnieniu przez niego służby. 

Nominacja dla o. Józefa Matrasa

Z wielką radością przekazujemy, że decyzją Kongregacji Generalnej z 15 maja 2022 r. o. Józef Matras został mianowany Przełożonym Domu Generalnego św. Pantaleona w Rzymie oraz Archiwistą Generalnym na sześcioletnią kadencję.

Wprowadzenie relikwii do sanktuarium

3 maja 2022 r. w uroczystość odpustową w sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży na warszawskich Siekierkach i 79. rocznicę pierwszego objawienia odbyło się wprowadzenie relikwii bł. Stefana Wyszyńskiego do świątyni i dziękczynienie za jego beatyfikację. 

Wieści z Ukrainy

Wojna na Ukrainie trwa od ponad siedemdziesięciu dni. – Żołnierze walczą w obronie swojej ojczyzny. Ci którzy zostali w domach wspierają walczących i tych, którzy musieli uciekać, tracąc nieraz dorobek całego życia – o. Grzegorz opowiada, jak wygląda sytuacja w mieście, gdzie posługuje.  

Św. Józef Kalasancjusz w Cieplicach

W Kolegium w Cieplicach powstał nowy obraz św. Józefa Kalasancjusza z portretami świętych i błogosławionych z naszego Zakonu autorstwa Andrzeja Boja Wojtowicza. To jedno z trzech dzieł zrealizowanych przez artystę od 2021 r. dla klasztoru w Jeleniej Górze. 

Parafiada Środowisk Pijarskich

"Ruch rzeźbi ciało, serce i umysł" – zakończyła się Parafiada Środowisk Pijarskich, która odbywała się w dniach 29.04-2.05.2022 r. na terenie szkół pijarskich w Krakowie i parafii na Rakowicach. Wzięło w niej udział ponad 100 uczestników z naszych placówek z całej Polski.