Wiadomości

Sytuacja szkół pijarskich w Wenezueli

W pomoc na rzecz nauczycieli ze szkół pijarskich w Wenezueli zaangażowało się wiele osób z całej Polski, bo — jak pisał Kalasancjusz — "od starannego wychowania dziecka zależy reforma społeczeństwa". Wenezuelczycy potrzebują ok. 3 dolarów na dzień, by utrzymać rodzinę.

VI Gala Finałowa Giętkiego Pióra

Już 11 grudnia w Teatrze Kolegium Zakonu Pijarów w Warszawie odbędzie się VI Gala Finałowa Giętkiego Pióra — 6. Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego dla Młodzieży. Motywem przewodnim konkursu była twórczość Stanisława Lema — w 100. rocznicę jego urodzin.

Patrocinium w naszych placówkach

27 listopada w Polskiej Prowincji Zakonu Pijarów przeżywaliśmy Święto Opieki św. Józefa Kalasancjusza — Patrocinium. Pijarskie wspólnoty uczciły ten dzień i zorganizowały liczne zabawy dla dzieci w parafiach czy szczególnie świętowały ten w naszych pijarskich szkołach. 

Przygotujmy Panu Jezusowi urodziny

Zapraszamy do przedświątecznych przygotowań z Wydawnictwem eSPe — "Przygotujmy Panu Jezusowi urodziny". To akcja, do której zaproszone są całe rodziny. Na stronie Wydawnictwa można znaleźć ciekawe karty pracy na cały adwent, a na wytrwałych uczestników czekają nagrody. 

Kap duchowy

Młodzież z Krakowa, Elbląga, Łowicza, Katowic, Rzeszowa od pijarów i pijark i Warszawy, a także przednowicjusze z naszego Przednowicjatu wzięli udział w KAP duchowym, który odbył się w dniach 26-28 listopada na warszawskich Siekierkach. Jest to kontynuacja drogi formacji dla młodych animatorów. 

Nagrody prowincjalne

27 listopada 2021 r. wspólnota nauczycieli z pijarskich szkół w Krakowie przeżywała w Ośrodku Rekolekcyjnym w Zakrzowie swój dzień skupienia. Spotkanie było również okazją do wręczenia nagród prowincjalnych Sapere auso pro Proffesoribus oraz Kalasancjusz z dzieckiem.  

Pijarski Rok Powołaniowy

W kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Krakowie 25 listopada 2021 r. został zainaugurowany Pijarski Rok Powołaniowy. Dzień ten był również okazją do przeżywania we wspólnocie pijarskiej 20. rocznicy kanonizacji Matki Pauli Montal. Eucharystii przewodniczył o. Prowincjał. 

List Kalasantyński - 25 listopada

Człowiek w spotkaniu z Bogiem odkrywa swoja małość i stąd bojaźń Boża, ale w tym samym momencie Bóg mówi: "Nie bój się!".
Zapraszamy do przeczytania Listu do Nauczycieli i Współpracowników na Dzień Kalasantyński 25 listopad 2021 r.

Pijarski Rok Powołaniowy

25 listopada w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Krakowie odbędzie się Msza Święta z okazji Opieki św. Józefa Kalasancjusza i Dnia Rodziny Kalasantyńskiej. Podczas niej zostanie zainaugurowany Pijarski Rok Powołaniowy w naszej Prowincji.

XI Przegląd Teatrów Pijarskich

"Wolność" - to temat XI Ogólnopolskiego Przeglądu Teatrów Pijarskich, który odbył się w dniach 19-21 listopada 2021 r. w Pijarskich Szkołach Królowej Pokoju w Łowiczu. Podczas tych kilku dni na scenie łowickiego teatru wystąpili młodzi artyści z naszych pijarskich placówek oraz z Łodzi.