Łowicki teatr dla innych

Łowicki teatr dla innych

Już po raz kolejny pijarski teatr wystawił sztukę teatralną dla gości - tym razem uczniów łowickich i okolicznych szkół podstawowych. 

Tym razem na deskach zagrano przedstawienie napisane i wyreżyserowane przez licealistów: Jana Ptasińskiego, Martę Zabrzewską i Kingę Kacprowską.  Zadanie nie było łatwe, ponieważ uczniowie dokonywali także wyboru obsady, musieli zadbać o scenografię, a także oświetlenie, które odgrywało znaczącą rolę  opowiada Karolina Małecka-Wojtasiak.

Niewątpliwie do sukcesu, który odniosła autorska wersja "Hobbita", przyczyniło się doświadczenie zdobywane podczas wielu szkolnych przedstawień tworzonych przez nauczycieli.   Uczniowie chyba połknęli bakcyla teatralnej pasji, ponieważ świetnie oddali pełną fantazji, ale też symboli, podróż tytułowego hobbita  dodaje Karolina Małecka-Wojtsiak. Akcja toczyła się w wielu zaaranżowanych na przestrzeń teatralną miejscach i w ten sposób angażowała widownię w przedstawianą historię. Wzrok przykuwały także dopracowane i pozwalające przenieść się w świat Tolkiena kostiumy. 

 Licealiści nie byliby prawdziwymi uczniami łowickiej pijarskiej, gdyby nie dodali do tej historii szczypty swojej interpretacji opowiada dalej nauczycielka języka polskiego. W ich wersji straszny Smaug nagle przemówił "ludzkim" głosem na tyle skutecznie, że Biblo postanowił go nie zabijać. Okazało się, że smok nie do końca jest zaborczym potworem, a cierpiącym na samotność stworem, który docenił życzliwość hobbita i dobrowolnie oddał zajmowane królestwo.

Sztuka przybyłym gościom spodobała się, dlatego nagrodzili pracę uczniów oraz opiekunek szkolnego samorządu gromkimi brawami. Twórcy zgodnie przyznają, że granie dla innych sprawiło im wiele radości i rozbudziło marzenia o dalszym rozwijaniu pasji. 

MK