Wiadomości

Beatyfikacja Joana Roig i Diggle'a

W sobotę, 7 listopada 2020 r. o godz. 11.00 w bazylice Sagrada Familia w Barcelonie odbyła się beatyfikacja wychowanka pijarskiego, Joana Roig i Diggle. W uroczystości wziął udział o. Prowincjał Mateusz Pindelski, który przez kilka lat jako Postulator prowadził jego proces beatyfikacyjny.

Zmarł ks. Rafał Buchinger

25 października 2020 r. zmarł ks. Rafał Buchinger, kapłan z Archidiecezji Krakowskiej, który z Zakonem Pijarów związany jest Dyplomem Współbraterstwa i w ten sposób uczestniczy w jego dobrach duchowych. Niech, jak mawiał, Jezus, nasz Boski Brat przyjmie go do domu Ojca!

Udzielenie posług klerykom

W piątek 16 października 2020 r. wspólnota Wyższego Seminarium Duchownego Zakonu Pijarów przeżywała swoją uroczystość odpustową. W pijarskim kalendarzu przypada bowiem wspomnienie bł. Piotra Casaniego, który jest patronem seminaryjnej wspólnoty.

Poświęcenie sali gimnastycznej

14 października 2020 r., w Święto Edukacji Narodowej odbyło się uroczyste otwarcie i poświęcenie przez Jego Ekscelencję Księdza Kardynała Kazimierza Nycza nowo wybudowanej hali sportowej przy Szkole Podstawowej Zakonu Pijarów w Warszawie na Siekierkach.

List Kalasantyński - 25 października

W sytuacjach kryzysowych Kalasancjusz dodaje nam odwagi. Dla niego istotna jest  bowiem miłość i ufność (...).

Zapraszamy do przeczytania Listu do Nauczycieli i Współpracowników na Dzień Kalasantyński 25 października.

Wyniki konkursu „Pamięć dla przyszłości”

23 października odbyła się Konferencja Młodych Historyków, podczas której mogliśmy wysłuchać laureatów ogólnopolskiego konkursu historycznego "Pamięć dla przyszłości - w 80. rocznicę Zbrodni Katyńskiej" organizowanego przez Stowarzyszenie Parafiada.  

Bierzmowanie z rąk ojca Prowincjała

W ostatnią niedzielę, 18 października w parafii św. Jana Chrzciciela w Jeleniej Górze - Cieplicach podczas uroczystej Eucharystii młodzież przyjęła sakrament bierzmowania, którego udzielił o. Mateusz Pindelski, Prowincjał Polskiej Prowincji Zakonu Pijarów.

25. rocznica beatyfikacji pijarów

O. Generał Pedro Aguado w liście okólnym do pijarów przypomniał, że w tym roku mija 25 lat od beatyfikacji o. Piotra Casaniego oraz Męczenników Pijarskich z czasu wojny domowej w Hiszpanii, których do godności ołtarzy 1 października 1995 r. wyniósł Jan Paweł II.

20 lat Wydawnictwa eSPe

W tym roku swój jubileusz 20 lat istnienia obchodzi Wydawnictwo eSPe, które zostało założone przez Polską Prowincję Zakonu Pijarów we wrześniu 2000 r. Jego początki sięgają jednak 1988 r., kiedy uformowało się w oparciu o redakcję Kwartalnika Katolickiego eSPe.

20. Spotkanie Młodzieży Pijarskiej

10 października odbyło się 20. Spotkanie Młodzieży Pijarskiej, które przebiegało pod hasłem: Niech zstąpi Duch Twój! i nawiązywało do postaci św. Jana Pawła II. Z powodu panującej sytuacji młodzież zgromadziła się w swoich placówkach, gdzie spotkanie odbywało się z elementami zdalnymi.