W Krakowie odbyło się 14. Spotkanie Młodzieży Pijarskiej

W Krakowie odbyło się 14. Spotkanie Młodzieży Pijarskiej

W dniach od 10 do 12 października miało miejsce 14. Spotkanie Młodzieży Pijarskiej. Do Krakowa przybyło 570 młodych ludzi związanych z pijarskimi duszpasterstwami w Polsce. Obecna była także grupa ze Słowacji i z Węgier. Podczas SMP młodzież miała okazję rozważać jedno z błogosławieństw, które Papież Franciszek zaproponował w tym roku jako temat przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w 2016r. "Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy Królestwo Niebieskie" Mt 5,3. 

Hasło tegorocznego SMP brzmiało: Ubodzy na bogato.
Do Krakowa przyjechały grupy z: Bolesławca, Bolszewa, Elbląga, Jeleniej Góry, Katowic, Łapsz Niżnych, Łowicza, Poznania, Rzeszowa i Warszawy a także z Nitry na Słowacji i z różnych szkół pijarskich z Węgier. Uczestniczyły także grupy z Krakowa: z Parafii pw. MB Ostrobramskiej i z pijarskiego gimnazjum i liceum. 
Obsługę medyczną zapewniło Stowarzyszenie "Służba Świętego Łazarza - LAZARUS".

Galeria zdjęć: TUTAJ
Więcej informacji: www.mlodziez.pijarzy.pl oraz na profilu SMP na Facebooku.

Sprawozdanie z 14. Spotkania Młodzieży Pijarskiej

Dzień pierwszy, 10 października: mięsne powitanie!
O godzinie 17:00 Zespół Szkoł Zakonu Pijarów w Krakowie pękał w szwach od młodzieży zebranej na 14. już Spotkaniu Młodzieży Pijarskiej. Po zakwaterowaniu i powitaniach ze znajomymi z minionych różnych pijarskich wyjazdów i imprez przyszedł czas na posilenie ciała – jedzenie kanapek przygotowanych przez krakowskich animatorów. O 20:00 rozpoczął się program powitalny. Głównym jego punktem były „Kuchenne Rewolucje”, podczas których o. Rafał prawie-Gessler uczył gotować ojców Tomasza i Grzegorza, a uczestnicy z różnych grup mogli swoimi regionalnymi specjałami podzielić się z innymi. W jadłospisie były oscypki, chleb z metką, mieszanka wedlowska, krówki, precle, chleb z wędliną węgierską i wiele innych smakołyków.
Po oficjalnym rozpoczęciu SMP i zapoznaniu się między sobą przeszliśmy na salę gimnastyczną Gimnazjum, gdzie odbyło się modlitewne czuwanie pokutne. Z okazji do spowiedzi skorzystało wiele osób. Po czuwaniu przyszedł czas na Adorację Krzyża.


Dzień drugi, 11 października: KMZ (konferencja, modlitwa, zabawa!)
Poranek – modlitwa, śniadanie
O 8.00 rozpoczęliśmy mglisty dzień modlitwą poranną - Koronką Dwunastu Gwiazd, modlitwą ułożoną przez Założyciela Zakonu Pijarów, św. Józefa Kalasancjusza. Po modlitwie przeszliśmy do Holu Liceum na śniadanie, zwyczajowo złożone z kanapek oraz herbaty.

Przedpołudnie – konferencja, spotkania w grupach
15 minut po godzinie dziesiątej swoją konferencję rozpoczął Piotr Żyłka, katolicki dziennikarz i publicysta. Wygłosił on swoje świadectwo wiary, uczulając nas na miłość i nabożeństwo do Matki Bożej, umiłowanie Słowa Bożego, uprzedzając, że odkrywać Pana Boga nie można bez ryzyka oraz kierując nasze pragnienia na chęć spotkania z Bogiem. Po konferencji młodzież podzieliła się na grupy i udała na spotkania w grupach, prowadzone przez animatorów z Krakowa. Na spotkaniu mieliśmy okazję zastanowić się głębiej nad tematem spotkania, podzielić przemyśleniami i rozważyć, co Bóg chce nam dziś powiedzieć.

Popołudnie – modlitwa za prześladowanych chrześcijan, Msza Święta
Po obiedzie udaliśmy się do centrum miasta. Tam przed Galerią Krakowską i budynkiem dawnego dworca PKP miała miejsce modlitwa za prześladowanych chrześcijan. Po powrocie udaliśmy się na Mszę Świętą do Holu Liceum. Muzycznie Mszę „obstawił” Zjednoczony Chór pod batutą pani Gabrieli Wąsacz, który porwał wiernych do śpiewania tak, że budynek Liceum drżał od wyśpiewywanych piosenek. Liturgii przewodniczył Ojciec Rafał Roszer, a homilię nt. ubóstwa wygłosili ojcowie Tomasz Abramowicz i Grzegorz Misiura.

Wieczór – Przegląd Piosenki Religijnej, zabawa chrześcijańska
Gdy zapadł zmrok odbył się Przegląd Piosenki Religijnej. Każda grupa przedstawiła swój program artystyczny, bawiąc śpiewem oraz grą widownię. Po parówkowej kolacji przyszedł czas na tańce!
„Taniec z Pijarami” – występy gości: Armando i Stefano, Super Pijara i Jego Pomocnika, zespołu Non-Perfect oraz Grubego i Siwego, komentarze i oceny zmiennego Rziri, wszystko to złożyło się na wyśmienitą, wyczerpującą i wypacającą zabawę.

Noc – Adoracja Najświętszego Sakramentu
Po wieczorze pełnym emocji wyszliśmy Salę Gimnastyczną Gimnazjum, gdzie odbyła się Adoracja Najświętszego Sakramentu, połączona z możliwością otrzymania osobistego błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem. To nabożeństwo również uświetniał Zjednoczony Chór.


Dzień trzeci, 12 października: i znów tak szybko minęło…
O ósmej rano można było skosztować śniadaniowych specjałów kanapkowych, przygotowywanych od… 5:00. Rześcy, zregenerowani po wczorajszych zabawach, udaliśmy się do pijarskiego kościoła Matki Bożej Ostrobramskiej przy ul. Wieczystej.
O 9:30 rozpoczęła się Msza Święta. Przewodniczył jej Ojciec Łukasz Adamusiak, homilię o wchodzeniu do Królestwa Niebieskiego i obudzonym Kościele wygłosił Ojciec Piotr Recki. Oprawę muzyczną przygotował Zjednoczony Chór SMP.

Po powrocie do Liceum przyszedł czas na podziękowania, pożegnanie i zamknięcie tegorocznego Spotkania Młodzieży Pijarskiej. Po podziękowaniu wszystkim zaangażowanym w organizację i przygotowanie SMP Ojciec Tomasz Abramowicz wypowiedział przy udziale buczenia niezadowolenia słowa: Czternaste… Spotkanie Młodzieży Pijarskiej… uważamy za… zakończone!
Po oficjalnym zakończeniu udaliśmy się na szybki obiad, ostatnie pakowanie. Z niejednych oczu popłynęły łzy smutku z powodu rozstania z przyjaciółmi.
A następnie każdy ruszył w swoją stronę… być ubogim… na bogato!

Pełna GALERIA ZDJĘĆ