Uroczyste obchody Święta Niepodległości w Pijarskich Szkołach w Warszawie

Uroczyste obchody Święta Niepodległości w Pijarskich Szkołach w Warszawie

12 listopada w Pijarskich Szkołach w Warszawie odbyły się obchody Święta Niepodległości. Do przeżywania tego dnia uczniowie i nauczyciele przygotowywali się przez wiele tygodni w drodze realizacji programu edukacyjno – wychowawczego nt. istoty Święta Niepodległości autorstwa p. Joanny Frąckiewicz.
Udział w wielu konkursach umiejętności i wiedzy, spotkanie z grupą rekonstrukcyjną oraz wytężona i twórcza praca nad programem artystycznym przyczyniły się do lepszego zrozumienia trudnych i ważnych kart historii naszej Ojczyzny.
Uroczyste świętowanie 96 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę rozpoczęto mszą św. w intencji Ojczyzny. Uczestniczyli w niej nie tylko nauczyciele, rodzice i uczniowie Pijarskich Szkół, ale także Szkoły Podstawowej nr 3 oraz członkowie delegacji Stowarzyszenia Parafiada. Głównym celebransem był zaproszony specjalnie na tę okazję ks. ppłk Władysław Maciej Kozicki – proboszcz Katedry Polowej Wojska Polskiego w Warszawie. Wyjątkową atmosferę wprowadziła zaprezentowana na wejście pieśń Gaude Mater, Polonia wykonana przez uczniów gimnazjum ze scholi pod kierunkiem p. Marioli Czyczyło oraz wsparta głosami kilku nauczycieli. Ważnym momentem mszy św. była także procesja z darami,  w  której do ołtarza przyniesiono kwiaty o narodowych barwach, prace laureatów konkursu plastycznego pt. „Anioły Ojczyzny”, znicze i kwiaty pod tablicę poległych i pomordowanych mieszkańców Siekierek oraz Augustówki, chleb i wino.

Po odśpiewaniu na zakończenie mszy św. dwóch pieśni: Boże, coś Polskę oraz Z dawna Polski, Tyś Królową, Maryjo a także złożeniu kwiatów i zniczy w przedsionku kościoła pod tablicą poległych, przeszliśmy do szkolnego teatru, gdzie zaprezentowany został program patriotyczny „Jak przywracano Polsce niepodległość?” przygotowany przez panią Joannę Frąckiewicz we współpracy z panią Izabelą Jarkiewicz, panią Beatą Majczak i panią Beatą Tomaszewską. Zespół artystów liczył niemal 70 osób, wyraźnie podkreślał umiejętność zintegrowanej pracy obu szkół - podstawowej i gimnazjum.
12 listopada 2014 roku uczniowie Pijarskich Szkół w Warszawie mieli okazję przypomnieć sobie, że zwycięskiej walce o polską tożsamość w chwilach bezpaństwowego bytu przyświecały takie wartości jak Bóg i honor, a jej celem w przeszłości a również i dziś jest Ojczyzna – nasze wspólne dobro!

za: www.warszawa.pijarzy.pl