Międzynarodowy Kurs Kalasantyński w Peralta de la Sal

Międzynarodowy Kurs Kalasantyński w Peralta de la Sal

Od dnia 27 czerwca br. trwa Kurs Kalasantyński. W kursie bierze udział 26 młodych pijarów z całego świata. Wszyscy są tuż przed lub niedługo po ceremonii złożenia profesji uroczystej. Jesteśmy grupą międzynarodową.
Najwięcej współbraci pochodzi z Azji, szczególnie z Indii, spora część z Ameryki Łacińskiej i Środkowej, jest też dwóch Senegalczyków. Jako Europejczycy jesteśmy mniejszością. Jest jeden Hiszpan, Antonio, i Polacy: Mateusz Kaźmierski, Dariusz Jabłoński i niżej podpisany. Zatem dominuje język hiszpański i angielski.
Kurs rozpoczęliśmy w miejscowości Peralta de la Sal. Jest to mała, licząca zaledwie 120 mieszkańców, hiszpańska wioska, w której urodził się i spędził pierwsze lata życia nasz Założyciel, św. Józef Kalasancjusz.
Bardzo interesujące było zetknięcie się z miejscami kluczowych wydarzeń z młodości naszego Założyciela. Zwiedziliśmy lokalny kościół parafialny, który wprawdzie nie jest tym z czasów Kalasancjusza, ale stoi w tym samym miejscu co poprzedni. Tam przyszły święty przyjął sakrament chrztu i komunii i prawdopodobnie bierzmowanie. Co ciekawe, tam też odprawił swoją Mszę Prymicyjną. Nieco informacji na ten temat zdobyli pijarzy, którzy przybyli do Peralty niedługo po śmierci Kalasuncjasza. Udało im się dotrzeć do ludzi, którzy osobiście znali Józefa. Według tych świadectw, Kalasancjusz był bardzo ceniony i lubiany w swojej rodzinnej parafii, podobnie zresztą jak jego ojciec, Pedro. Stąd wielu okolicznych mieszkańców wzięło udział w tej uroczystości.

Równie wielkim przeżyciem była możliwość uczczenia relikwii pięciu błogosławionych męczenników pijarskich z Peralty, którzy zostali zamordowani w czasie wojny domowej w 1936r. Relikwie czterech z nich (piątego ciała nie znaleziono) zostały umieszczone w ołtarzu, które znajduje się w kaplicy domowej. Mieliśmy okazję uczestniczyć we Mszy Świętej w tej właśnie kaplicy. Co więcej, podczas Mszy używaliśmy kielicha, który Kalasancjusz przesłał do swojej rodzinnej parafii w darze.
Po kilku dniach spędzonych w Peralcie ruszyliśmy w podróż po miejscowościach, w których uczył się i pracował Kalasancjusz. W archiwum diecezjalnym w Urgel mogliśmy obejrzeć dokumenty, które sporządził Kalasancjusz pracując jako sekretarz biskupa.
Hiszpańska część kursu zakończyła się 6 lipca. Teraz odkrywamy rzymski etap życia Kalasancjusza. Relacja już niebawem.
nad.: Rafał Stenka SP