Pielgrzymka do Mogilskiego Sanktuarium wiernych Parafii pijarskich

Pielgrzymka do Mogilskiego Sanktuarium wiernych Parafii pijarskich

W dniach 14-21 września w cysterskim sanktuarium w Krakowie-Mogile odbywały się uroczystości odpustowe ku czci Podwyższenia Krzyża Świętego. Od wielu lat Ojcowie Cystersi zapraszają w czasie oktawy odpustu krakowskie parafie oraz wspólnoty zakonne. 

W tym roku w poniedziałek 19 września odbyła się tradycyjna pielgrzymka Dekanatu 6 - Kraków-Prądnik Archidiecezji Krakowskiej, w której wzięli udział wierni z pijarskich parafii Najświętszego Imienia Maryi w Rakowicach oraz Matki Bożej Ostrobramskiej na Wieczystej wraz ze swymi duszpasterzami - o. Janem Taffem SP i o. Jerzym Dziurą SP.
            Wieczorne uroczystości rozpoczęła Droga Krzyżowa, po której odprawiona została uroczysta msza święta. Przewodniczył jej ks. Wojciech Warzecha - proboszcz parafii św. Andrzeja Boboli z podkrakowskich Węgrzc i honorowy moderator diecezjalny Domowego Kościoła. Przybyłych na Eucharystię pątników, kapłanów oraz poczty sztandarowe powitał o. Wincenty Zakrzewski OCist, kustosz Sanktuarium i proboszcz mogilskiej parafii. Kazanie do wiernych wygłosił ks. Wojciech Warzecha. W swojej homilii podkreślił on, iż Krzyż jest punktem orientacyjnym, drogowskazem dla nas, wszystkich chrześcijan, którzy szukamy drogi do zbawienia. Przytoczył także słowa św. Teresy Benedykty od Krzyża (Edyty Stein) z jej dzieła „Wiedza Krzyża”: „Krzyż jest drogą, która z ziemi prowadzi do nieba. Kto obejmuje go z wiarą, nadzieją i miłością, ten zostanie uniesiony wzwyż aż na łono Trójcy Przenajświętszej”. Następnie przypomniał historię znalezienia Chrystusowego Krzyża przez św. Helenę, która w 320 r. rozpoczęła poszukiwania go na terenie zburzonej przez Rzymian Jerozolimy. Kaznodzieja zwrócił uwagę, że w dzisiejszych czasach mamy ten Krzyż na nowo obejmować, ucałować, aby uzyskać szczególne wyniesienie i łaskę Bożą.Przypomniał wiernym, że muszą odnaleźć łaski płynące z Krzyża, na którym Chrystus odkupił nasze grzechy za cenę swego życia, gdyż przez Krzyż wywyższył On człowieka, co oznacza wielką moc miłości Boga do człowieka, Jego nieprzebrane miłosierdzie. Celebrans zadał również pytanie, czy patrząc na Krzyż jesteśmy w stanie wypełnić nasze modlitewne zobowiązanie: jako i my odpuszczamy naszym winowajcom, i przebaczyć bliźniemu zawsze, za każdym razem, zawsze, bez żadnych zastrzeżeń i dyskusji oraz napomniał wiernych, że kto nie chce przebaczać, jest wrogiem samego siebie, bo żyje w nienawiści. Na zakończenie homilii kaznodzieja podkreślił, iż w Roku Miłosierdzia należy przypominać sobie uczynki miłosierdzia względem ciała i względem duszy oraz zwrócił uwagę, że pomiędzy nimi ma zawsze stać Krzyż Chrystusowy, bo z niego czerpiemy siły, by innym okazywać miłosierdzie.
            Z uwagi na padający deszcz po zakończeniu Eucharystii nie odbyła się procesja eucharystyczna ze śpiewem Nieszporów. W związku z tym kapłani z asystą i pocztami sztandarowymi przeszli do kaplicy, w której znajduje się słynący łaskami wizerunek Chrystusa Ukrzyżowanego, gdzie celebrans udzielił wszystkim błogosławieństwa relikwiami Krzyża Świętego. Następnie wszyscy kapłani i pielgrzymi oddawali cześć relikwiom przez nabożne ich ucałowanie. W tym czasie odmawiana była litania do Cudownego Pana Jezusa Mogilskiego.

Paweł Wójcik
Parafia Najświętszego Imienia Maryi w Krakowie-Rakowicach


Zapraszamy do poniższej Galerii! – autorem zdjęć jest Zdzisław Kiresztura.