W Polsce obecnych jest 105 zgromadzeń zakonnych o różnych charyzmatach, a 59 z nich to zakony i zgromadzenia męskie. Jednym z nich jest Zakon Szkół Pobożnych – pijarzy. W Polskiej Prowincji mamy 110 pijarów, którzy poświęcają się wychowaniu dzieci i młodzieży w 22 miejscach.
W dniu, w którym naszła informacja ze Stolicy Apostolskiej, która zgodziła się na kolejną kadencję o. Perdo Aguado, zostali wybrani nowi Asystenci Generalni dla poszczególnych okręgów odpowiadających poszczególnym kontynentom: Europie, Ameryce, Afryce i Azji.
27 stycznia 2022 r. Stolica Apostolska przyjęła postulację dotyczącą wyboru o. Pedro Aguado jako Przełożonego Generalnego Zakonu Szkół Pobożnych na trzecią kadencję. Tym samym podczas 48. Kapituły Generalnej o. Generał objął urząd.
Czy wszystko doprowadza nas do zgody, zjednoczenia z najwyższym i jedynym Bogiem? Czy te podziały służą naszej dojrzałości Katolickiej? Naszej drodze do zbawienia?
Zapraszamy do przeczytania Listu do Nauczycieli i Współpracowników na Dzień Kalasantyński 25 stycznia 2022 r.
20 stycznia o godz. 16.15 o. Generał Pedro Aguado jako Przewodniczący Kapitły zainaugurował 48. Kapitułę Generalną, która otworzyła nowy rozdział w historii Szkół Pobożnych. Pierwszy raz odbywa się ona poza granicami Europy w Cuautitlán Izcalli w Meksyku.
Nasze pijarskie szkoły ponownie zostały wysoko ocenione w rankingach przygotowanych przez magazyn "Perspektywy", który opracował go dla liceów oraz portal waszaedukacja.pl, który przygotował go dla szkół podstawowych z poszczególnych miast.
"Pod przewodem Ducha Świętego" pod takim hasłem 20 stycznia rozpocznie się 48. Kapituła Generalna odbywająca się w Cuautitlán Izcalli w Meksyku i potrwa do 11 lutego. Podczas nadchodzących dni zostanie wybrany 42. Następca św. Józefa Kalasancjusza.
Uczestnikami Kapituły Generalnej są pijarzy z Ojcem Generałem i jego Asystentami na czele, a także goście, przedstawiciele Bractwa Szkół Pobożnych i młodzieży. Będzie to 63 ojców kapitulnych z 42 krajów pijarskiej obecności.
Działania pijarskich szkół są wypełniane zgodnie z Idearium – dokumentem Zakonu, który reguluje założenia i organizację szkół pijarskich. Jakie mają odzwierciedlenie w proponowanych i podejmowanych dzisiaj inicjatywach dla dzieci i młodzieży?
Zapraszamy do galerii, w której zgromadziliśmy szopki bożonarodzeniowe znajdujące się w naszych placówkach w: Bolszewie, Warszawie, Jeleniej Górze, Rzeszowie, Krakowie: Rakowicach, Wieczystej i Pijarskiej, a także na Morawach i u Sióstr Pijarek z Krakowa.